martedì 18 marzo 2014

Makarona me perime, recete e shpejte

Makarona me perime eshte nje recete e shpejte por mbi te gjitha e shijshme dhe me permbajtje te mire vitaminash. Ideale edhe per me te vegjlit.

Perberesit per4 vete:
 • 500 gr makarona
 • 2kungulleshka
 • 2 kopër
 • 2 karota
 • 2 patate
 • Salce domatesh
 • 2 konserva me peshk ton
 • Kripe e piper sa duhet   
*Mund te shtoni perimet qe deshironi 

Pergatitja e makaronave:

Pergatitja eshte shume e thjeshte dhe rezultati eshte i shijshem per te gjithe ata qe u pelqen te ushqehen ne menyre te shendetshme.
 1. Lajme kungulleshkat( i leme me gjithe lekure), qerrojme karotat dhe patatet dhe i presim ne forme rrethore.
 2. Koperin e presim zhuljen ose ne copa te medha, sipas deshires
 3. karotat i qerojme dhe i grijme holle ne rende ose me thike zhuljen
 4. Nderkohe kemi vene ne zjarr nje tenxhere, me uje,  te thelle dhe te bollshme. Hedhim sasine e duhur te kripes.
 5. Ne momentin e vlimit hedhim te gjitha perimet e lartpermendura dhe leme te zjejne per 1-2 min me pas bashkojme edhe makaronat. Veme kapakun dhe leme te vlojne duke pasur kujdes qe uji te mos derdhet.
 6. Ne nje tigan hedhim sasine e nevojshme te vajit te ullirit dhe me pas peshkun (nese duam edhe ndonje thelb hudher) duke perzier me nje pirun druri. Shtojme sasine e salces te kuqe qe deshirojme, pa ekzagjeruar, per te mos u humbur perimeve shijen delikate. Leme per pak minuta duke shtuar edhe nje garuzhde uje nga ai i makaronave qe zjejne dhe fikim zjarrin.
Kur makaronat te jene gati "al dente" kullojme ujin ne kulluesen e makaronave, i sperkatim me vaj ulliri te fresket dhe me pas i servirim ende te nxehta, duke rregulluar disi perimet me qellim qe ngjyrat e tyre te ndryshme ti japin alegri pjates. Salcen me ton mund ta veme per shoqerim anash pjates ose sipas deshires mund ta perziejme perpara servirjes  ne tenxhere...

Kjo eshte pjata qe une kam pergatitur. 
 

lunedì 10 febbraio 2014

Dhjete ushqime kunder ipertensionit

Kam degjuar shpesh, njerez te aferm dhe te larget te ankohen prej problemit te ipertensionit. Shpesh edhe ketu nje rol te veçante luan ushqimi dhe kujdesi qe tregojme ne perzgjedhjen e tij. Disa te semure shpesh nuk hane per te evituar problemin. Me poshte do te gjeni ushqimet aleate kunder tensionit te larte apo ipertensionit.
Kjo eshte lista e top10 ushqimeve te perdorura kunder tensionit te larte:
Si te kujdesemi per shendetin ne tryeze.

1-Ne vendi n e pare nje aleat qe nuk do ta prisnim: çokollata e hidhur.
2-Ne vendin e dyte thjerezat
3-Te gjitha llojet e frutave apo perimeve dhe ne veçanti bananet apo fruta e perimet te pasura me potaz.
4- Ne vend te katert dritherat, te cilat ndihmojne ne rregullimin e tensionit te larte.
5- Ketu gjejme prodhime te ndryshme te qumeshtit te perpunuara ne menyra te ndryshme.
6. Fasulet dhe te gjitha derivatet e tyre
7. Arrat- burim i fuqishem antioksiduesish dhe acidesh yndyrore.
8. Peshku me permbajtjen e omega 3 luftojne tensionin e larte.
9. Pak e njohur por e dobishme, patatja ngjyre vjollce
10. Mbyll klasifikimin panxharin roze, sidomos lengu i tij.sabato 25 gennaio 2014

Kefiri. çfare eshte dhe vetite e tij "kuruese"

Kefiri eshte nje bakter natyral i cili shnderon qumeshtin ne kos. Temperatura e qumeshtit duhet te jete nga 13-20° dhe koha e pritjes varion nga 24 ne 48 ore. Shume studiues kane konstatuar efektet pozitive kuruese te kefirit per shume semundje si tbc, semundje nervore, temthit fshikezes te urines etj...
Kefir e ka zanafillen e vet ne Kaukaz.

Pergatitja e Kefirit:


Si fillim duhet te siguroni kokrrat e kefirit, nga miq qe i kultivojne, ose mund ti blini ne internet.
Merret nje vazo qelqi me kapak dhe ne te perzihet qumesht me temperature ambienti me tharmin e kefirit. Kjo perzierje lihet te pakten 24 ore ne temperature ambienti. Ditet e para do te jete me i lengshem, por dalengadale cilesia e tij do te permiresohet. Fermentet e ketij kosi jane natyrore dhe ato jane nje dobi per organizmin tone dhe nje stimul i tretjes.

Ja disa semundje ne te cilat perdorimi i kefirit do te jape rezultate pozitive:

 • Nervat dhe pagjumesia:- keshillohet te pihet nje gote kefir ne darke
 • Bronkiti, azma,semundjet e zorres te trashe keshillohet gjysem liter kefir ne dite
 • Anemia-1 liter kefir ne dite
 • Ekzema sherrohet duke pire dhe duke lyer njekohesisht plagen cdo mbremje me kefir. Ne mengjes do te pastrohet dhe ne mbremje do te lyhet perseri.
 • Ndihmon ne ngadalesimin e sklerozes kur kjo eshte ne faze te avancuar dhe permiresimin e saj ne fazat fillestare.
 • Kapslleku sherohet duke pire nga nje gjysem liter kefir te ardhur gjate 10 oreve, pihet para gjumi per 3-4 dite
 • Diareja sherrohet duke pire kefir 48 oresh 1liter dhe me pas duke pire gjysem liter kefir 24 oresh

*Nese keni siguruar tharm kefiri, por keni veshtiresi ne pergatitjen e tij, na kontaktoni dhe do tu japim keshillat e nevojshme hap pas hapi. 

mercoledì 8 gennaio 2014

Disa receta te thjeshta per femijet tuajKeto jane disa receta-ide te thjeshta per femijet, te cileve mund t'ua servirim ne mengjes perpara se te shkojne ne shkolle apo kopesht.
Te gjithe e dime se mengjesi eshte teper i rendesishem per rizgjimin e organizmit dhe per furnizimon e tij me energji, per me teper per femijet e vegjel apo dhe adoleshentet. Shpesh prinderit ankohen se iku femija pa mengjes, por mendoj qe ne te shumten e rasteve eshte thjesht  nje organizim jo i mire. Nese mesohemi dalengadale te formojme tek ta shijen dhe nje menyre te ngreni korrekt, eshte nje dhurate qe u kemi bere per te ardhmen e tyre, pasi shume nga zakonet qe mbartim nga pas si te rritur, jane formuar qe ne fazen e heret te femijerise tone.
Ja disa foto receta te thjeshta dhe te kendshme per syrin. Natyrisht eshte mire te variojme cdo dite.Me e thjeshta: Buke, gjize ose djathe i bute, trangull, domate.
Nje fytyre e qeshur per ta nisur diten mbare :)

Buke e skuqur me veze dhe djathe te prere holle.


pak fantazi dhe nje menyre tjeter per servirjen..

Dritherat, lengu i frutave kosi

croissant te shoqeruar me gote qumesht ose leng frutash

Fruta te fresketa te perziera me fruta te thata, mund te shtohet
dhe pak kos aty ketu , drithera.

Kek te cfaredolloji te pergatitur ne kushtet e shtepise. Psh nje embelsire
me molle.

Pan cake me fruta pylli ose dhe fruta te stines
giovedì 2 gennaio 2014

Petanik me fasule

Petaniku me fasule eshte nje recete tradicionale e guzhines shqiptare. Petaniku me fasuleeshte jo vetem nje recete e shijshme por edhe ekonomike. Per me ekspertet eshte i lehte per tu realizuar.

Receta per petanikun:

Per nje tepsi me diameter perreth 50cm duhen:

 • 1e 1/2 gote uji fasule
 • 500gr miell
 • vaj ulliri
 • vaj luledielli sa duhet
Pergatitja:
Brumi: pergatitim brumin me sasine e miellit te dhene dhe uje sa duhet. Brumi duhet te rezultoje si ai per byrek. Ndajme ne kuleçe te vegjel pak a shume 15 cope.
Hapim petet nje e nga nje dhe nqse kemi stofe me dru i pjekim siper siper nje e nga nje pa i thare. Peta duhet te ngelet e bute dhe te paloset lehtesisht pa u keputur. Petet mund te piqebn edhe ne stofe elektrike ose me gaz, brenda furres me tepsine e furres te kthyer permbys, por eshte pakez me e veshtire.
Ne alternative mund te perdorni peten e njome ashtu si e hapni dhe ta shtroni nje nga nje ne tepsi duke sperkatur me vaj sipas shpiegimt me poshte. Eshte menyre me e thjeshte dhe eshpejte pergatitjeje dhe rezultati eshte mese i kenaqshem.

Fasulet: Per lehtesi fasulet mund ti lini ne uje nje nate me pare ose ti zjeni ne nje moment me pare kur keni kohe te lire dhe ti mbani gati ne frigorifer. Fasulet ne fund do te kriposen sa duhet dhe do i rregullojme dhe me 4-5 luge vaj ulliri. Nuk duhet te jene te nxehta gjate shtrimit te peteve.

Shtrimi i petanikut.:
Lyejme fundin e tepsise me vaj luledielli (jo ullliri pasi mund ta hidheroje peten gjate pjekjes) shtrojme peten e pare dhe e sperkatim perseri me vaj luledielli, me pas te dyten dhe duke filluar qe nga ky moment mund te perdorim vajin e ullirit i cili rezulton me pak i yndyrshem, me i lehte per tretje dhe shkon me teper ne shije me fasulet. Une i shtroj fasulet ne dy ose ne tre pete, varet nga sasia e brumit te zene. Ne kete rast ne çdo dy pete shtrojme fasule pak a shume sa te sperkatim gjithe siperfaqen e petes por jo ne menyre te ekzagjeruar. Nese peta eshte e pjekur do e sperkatim çdo te tille me lengun e fasuleve, ne rast se eshte e njome nuk ka nevoje. Vazhdojme proceduren ne te njejten menyre. Dy petet e fundit nuk do te mbulohen me fasule do te sperkaten me vaj luledielli dhe pak leng fasulesh ne varesi te lageshtise se petes (pra nese ajo eshte e pjekur apo e fresket)
Piqet ne furre te paranxehur ne temperature 200° derisa te mari faqe te kuqe si lart ashtu edhe poshte.
Ju befte mire!
5receta.com

mercoledì 11 dicembre 2013

Pergatitja e brumit te ardhur pa maja

Brumi i ardhur, apo brumi baze i pergatitur pa maja, eshte nje brume i fermentuar ne te cilin zhvillohen baktere dhe fermente natyrore, te cilat bejen te mundur ardhjen e brumit njelloj sikur ai te kishte maja.
Per kete qellim na nevojitet farine e tipit Manitoba (miell amerikan) sepse eshte nje miell i pasur me gluteine dhe rezistent per perpunime te gjate dhe nje starter apo nje sheqer.
Per te pergatitur brumin e ardhur nuk eshte e lehte, duhet durim si ne fillim derisa te fitoje aciditetin e duhur ashtu edhe ne fund, pasi ky lloj brumi duhet mbajtur gjithmone aktiv nepermjet freskimeve te herepashershme, te cilat do ti shohim me poshte.

Ka nje seri menyrash per pergatitjen e ketij lloj brumi, por ne te 5receta.com perdorim kete me poshte:

Perberesit per pergatitjen:

 • miell 250gr
 • kos i skremuar 250gr
Perberesit per freskimin apo mbajtjen aktive te brumit:
 • miell manitoba sa duhet
 • uje sa duhet
Pergatitja:
 1. Ne nje ene te bollshme perzjejme miellin me kosin dhe punojme derisa te perfitojme nje brume te bute si ai per byrek.
 2. I japim brumit formen klasike rrumbullake dhe e vendosim ne nje ene qelqi duke i bere dy prerje diagonale.
 3. Mbulojme ose me nje garze ose me qese guzhine. Ne rastin e dyte, qesja do te shpohet me qellim qe brumi te bjeri ne kontakt me ajrin qe te fermentohet.
 4. E leme ne nje ambient te qete ku te mos kete korrente ajri per 48ore. Tempetratura ideale eshte 26-28°
 5. Pas 48 oresh brumi do te jete paksa me i zbardhur ne ngjyre, me i holle dhe do te kete nje ere paksa acide. Nese paraqet shenja myku ne siperfaqe, hidheni sepse eshte shenje qe nuk ka sasine e ujit te duhur dhe rifilloni punene.
 6. Marrim pjesen e brendshme te brumit baze apo brumit maja ne sasine 200gr (pjesa tjeter se bashku me cipen do te hidhet) shtojme 200gr miell dhe 100gr uje. Punojme perseri dhe e veme ne nje vazo qelqi te bollshme dhe te larte, pasi brumi shton lehtesisht peshen.
 7. Kete here e leme per 24 ore.
 8. Njelloj si me siper perzjejme 200gr nga brumi i perfituar me 200gr  miell dhe 100gr uje, e leme te vije ...perseritim veprimin per 14 dite rrjesht
 9. Ne diten e 15 brumi juaj do te jete rritur dhe do te paraqese koshere te medha
 10. Per te kontrolluar nese eshte gati e punojme dhe e  leme ne temperature ambienti per 4 ore.  Duhet te  trefishoje vellimin. Brumi do te paraqese gjithmone hojet si ato te bletes
 11. Nje here ne jave e freskojme ne kete menyre: heqim cipen ne siperfaqe, perzjejme 300gr miell me 300gr brume dhe 150 per nje peshe totale 750gr.
 12. Brumi i perfituar do te perdoret si maja. Sasia e tij ne receta do te jete 30% e perberesve totale te recetes.
Shenim: kjo eshte zgjighja ideale per te gjithe ata qe jane intolerante ndaj majase te birres. 
Me kete lloj brumi do te perfitoni receta me te shijshme si psh buke me krokante dhe me arome te paperseritshme :)

Ne ditet ne vijim do te gjeni 10 receta me brumin meme apo pasten meme ;) Ja nje prej tyre:


sabato 7 dicembre 2013

Plum cake me arra

Plum cake me arra eshte nje embelsire e cila mund te pergatitet shpejt ne dite te zakonshme si embelsire per femijet tuaj, por edhe si embelsire per krishtlindjet, duke shtuar fruta te thata perveç arrave.

Perberesit per 4 persona

 • 250gr miell
 • 4veze
 • 15gr maja
 • 100ml qumesht
 • nje molle
 • 250gr arra
 • 150gr sheqer 
 • gjalpe
Pergatitja:
 • sitim miellin me majane pluhur. Me rahesen elektrike rrahim vezet me sheqerin derisa te perfitojme nje mase shkume te bardhe.
 • Bashkojme qumeshtin me temperature ambienti dhe mollen e grire ne rende ne moment, me qellim qe mos oksidohet.
 • Trazojme me luge druri duke shtuar paak e nga pak miellin e situr.
 • Shtojme ne fund arrat ne copa dhe perziejme mire. Lyejme me gjalpe stampen e plum cake dhe me pas e sperkatim dhe me miell. Hedhim ne te brumin e krijuar duke niveluar mire. Pjekim ne furre me temp 180° te parangrohur dhe e leme per 40' te piqet.