domenica 27 novembre 2016

Si te gatuajme shendetshem dhe te humbim peshe.

Eshte per tu vene ne dukje se problemi me i madh i amvisav sot, eshte se si te gatuajn shendetshem dhe njekohesisht ti lene vend estetikes ne tavoline, duke krijuar pjata te bukura, te larmishme, te shendetshme, por gjithashtu keto pjata mos te shtojne shtresat dhjamore ne trupin tone.
E pra, ketu kuptojme se roli i amvisave nu eshte aspak i thjeshte, nese ato jane femra te kulturuara, te kujdesshme, gra qe nuk i lene asgje ne dore rastesise.

Edhe une pernje kohe te gjate kam pasur keto probleme ne mendje dhe jam bere kerkuese dhe hulumtuese, duk e sjelle edhe e kete blog ide te ndryshme,

A DO JU PELQENTE NJE TRYEZE E TILLE?

Duket e veshtire por jo e pamundur. Une te gjitha keto pergjigje i morra nga nje super liber qe mu keshillua. Materiali eshte ne anglisht, por besoj se shumica nga ju nuk do te kete probleme per ta kuptuar.

Libri, per nje periudhe te shkurter eshte ne oferte dhe kushton vetem $10
Eshte ne format elektronik pra mund ta shkarkoni ne kompiuterin tuaj menjehere pas pageses.
Mund te me kontaktoni duke lene koment per çdo lloj dyshimi apo problemi.

Kjo eshte faqja ku mund te konsultoni dhe nese ju intereson ta beni tuajin kete liber.
Per mendimin tim, qe kam pare dhe blere shume libra gatimi, ky u eshte pergjigjur shume pyetjeve dhe kerkesave te mia. Ndiqni linkun:
Vizito faqen e librit

giovedì 3 novembre 2016

Vaji i kokosit-jo vetem receta

Vaji i kokosit perfitohet nga shtrydhja me presion e tulit te thare te arres se kokosit.
Eshte i perdorur gjeresisht ne guzhinen e vendeve ekuatoriale ne pergatitjen e embelsiraave apo dhe ushqimeve te tjera te cilave u jep shije dhe aromen e vet te mrekullueshme.
Por perveç vetive te lartpermendura theksojme vetite e tij "Magjike" ne fushen e kozmetikes pasi nje element kaq natyror eshte kaq i pasur me veti:

A e dinit se ai eshte nje hidratues natyral perfekt?
 1. Ju miafton te merni vetem pakez nga gjalpi i kokosit e ta vendosni ne fytyren tuaj. Ajo do te hidratohet dhe do te behet me elastike dhe kjo eshte gjeja me e thjeshte qe mund te beni cdo dite nese keni pak kohe
Per ato qe kane me teper kohe ti dedikojne vetvetes mund te pergatitin maska speciale si per fytyren ashtu edhe per floket. gjithashtu po ju le dhe nje recete per scrub me vaj kokosi
 • Per nje skrub per pastrim fytyre ju duhet:
-1 luge  kafeje vaj apo si paraqitet ne temperature ambienti, gjalpe kokosi
2-1 luge kafeje sode buke
I perzjeni mire dhe butesisht masazhoni fytyren tuaj me kete permbajtje  madje edhe duart provoni, do te behen te buta dhe te lemuara

 •   Krem fantastik per fytyren:

-1 e verdhe veze
-2 luge vaj kokosi
1 luge vaj ulliri
-1 luge mjalte

 I perziejme mire te gjitha bashke, e vendosim ne nje kuti kremi te mbaruar kremin e perfituar dhe lyejme fytyren naten para se te fleme, natyrisht do te jete e pastruar me pare.


 • Maske per floket:
Perziejme:
. 1 luge vaj kokosi
-2 te verdha veze
-3 luge te vogla mjalte

Perziejme te gjitha dhe e aplikojme mbi floke te njomur. E leme per 30' e me pas shampoo

Gjithashtu me vajn e kokosit nuk do te keni me nevoje per nje locion strukues. Ne nje pambuk per pastrimin e fytyres veme pak sasi vaj kokosi dhe pastrojme me te gjithe fytyren.

       
 

sabato 14 giugno 2014

Pancakes me fruta pylli

Perberesit per 4 persona:

 • 250gr gjize
 • 150ml qumesht
 • 100gr miell
 • 2veze
 • sheqer i kuq
 • 50 gr maja per embelsire
 • gjalpe
 • 200gr fruta pylli

Pergatitja:
Lajme frutat e pyllit dhe i vendosim ne nje tenxhere, shtojme 2 luge sheqer te kuq dhe 100 ml uje.
Leme te zjejne perreth 10' ne zjarr te ngadalte, derisa frutat te jene te buta dhe si shurup.
Ne nje tas thyejme vezet, bashkpojme gjizen, miellin,niseshten, qumeshtin dhe pakez kripe. Perzieni te gjitha fillimisht me luge druri e me pas me mikser. Ngrohim nje tigan me diameter rreth 12cm e lyejme me pak gjalpe dhe hedhim mbi te nje garuzhde brume. pasi te jete pjekur nga njeri krah pancakes, e kthejme ne krahun tjeter dhe leme te piqet. Veprojme ne te njejten menyre me te gjitha petullat apo pancakes e tjera.
Serviren te ngrohta duke i shtruar njera mbi tjetren dhe duke i mbuluar me frutat e pyllit. Receta eshte gati, ju befte mire!

lunedì 2 giugno 2014

Rolade me nutella

Kjo eshte nje recete e thjeshte per mengjes
Rolade me nutella apo çokokrem si i themi ne shqip.

Perberesit:

 • 5veze
 • 5luge miell
 • 5luge sheqer
 • 1zarf me maja pluhur per embelsira
 • 1vazo nutella
Pergatitja:

Rrahim te bardhat derisa ato te shkumezohen me pas shtojme sheqerin dhe vazhdojme ti rrahim derisa te mpiksen mire.
Ne nje ene me vete rrahim te verdhat me pas i bashkojme me te bardhat duke perzier ngadale. Fillojme e shtojme miellin te perzier me majane pluhur, duke bere kujdes qe mos te bjeri vellimi i brumit. 
Ne nje tave drejtkendeshe shtrojme leter furre dhe veme te piqet ne furre te paranxehur 180°

*Keshille:
Pasi peta te jete pjekur e permbysim ende te nxehte mbi nje pecete te lagur me qellim qe te mbetet e bute.
Si te jete ftohur, e lyejme me çokokrem dhe me ndihmen e picetes e mbeshtjellim duke i dhene formen e nje cilindri. Nese duam siper mund ta lyejme me çokollate te zeze te shkrire ne banjo maria ose dhe me çokokrem. 
Receta eshte gati, mund ta perdorni si mengjes per femijet tuaj ose per te shoqeruar kafene e mbasdites ;)


martedì 18 marzo 2014

Makarona me perime, recete e shpejte

Makarona me perime eshte nje recete e shpejte por mbi te gjitha e shijshme dhe me permbajtje te mire vitaminash. Ideale edhe per me te vegjlit.

Perberesit per4 vete:
 • 500 gr makarona
 • 2kungulleshka
 • 2 kopër
 • 2 karota
 • 2 patate
 • Salce domatesh
 • 2 konserva me peshk ton
 • Kripe e piper sa duhet   
*Mund te shtoni perimet qe deshironi 

Pergatitja e makaronave:

Pergatitja eshte shume e thjeshte dhe rezultati eshte i shijshem per te gjithe ata qe u pelqen te ushqehen ne menyre te shendetshme.
 1. Lajme kungulleshkat( i leme me gjithe lekure), qerrojme karotat dhe patatet dhe i presim ne forme rrethore.
 2. Koperin e presim zhuljen ose ne copa te medha, sipas deshires
 3. karotat i qerojme dhe i grijme holle ne rende ose me thike zhuljen
 4. Nderkohe kemi vene ne zjarr nje tenxhere, me uje,  te thelle dhe te bollshme. Hedhim sasine e duhur te kripes.
 5. Ne momentin e vlimit hedhim te gjitha perimet e lartpermendura dhe leme te zjejne per 1-2 min me pas bashkojme edhe makaronat. Veme kapakun dhe leme te vlojne duke pasur kujdes qe uji te mos derdhet.
 6. Ne nje tigan hedhim sasine e nevojshme te vajit te ullirit dhe me pas peshkun (nese duam edhe ndonje thelb hudher) duke perzier me nje pirun druri. Shtojme sasine e salces te kuqe qe deshirojme, pa ekzagjeruar, per te mos u humbur perimeve shijen delikate. Leme per pak minuta duke shtuar edhe nje garuzhde uje nga ai i makaronave qe zjejne dhe fikim zjarrin.
Kur makaronat te jene gati "al dente" kullojme ujin ne kulluesen e makaronave, i sperkatim me vaj ulliri te fresket dhe me pas i servirim ende te nxehta, duke rregulluar disi perimet me qellim qe ngjyrat e tyre te ndryshme ti japin alegri pjates. Salcen me ton mund ta veme per shoqerim anash pjates ose sipas deshires mund ta perziejme perpara servirjes  ne tenxhere...

Kjo eshte pjata qe une kam pergatitur. 
 

lunedì 10 febbraio 2014

Dhjete ushqime kunder ipertensionit

Kam degjuar shpesh, njerez te aferm dhe te larget te ankohen prej problemit te ipertensionit. Shpesh edhe ketu nje rol te veçante luan ushqimi dhe kujdesi qe tregojme ne perzgjedhjen e tij. Disa te semure shpesh nuk hane per te evituar problemin. Me poshte do te gjeni ushqimet aleate kunder tensionit te larte apo ipertensionit.
Kjo eshte lista e top10 ushqimeve te perdorura kunder tensionit te larte:
Si te kujdesemi per shendetin ne tryeze.

1-Ne vendi n e pare nje aleat qe nuk do ta prisnim: çokollata e hidhur.
2-Ne vendin e dyte thjerezat
3-Te gjitha llojet e frutave apo perimeve dhe ne veçanti bananet apo fruta e perimet te pasura me potaz.
4- Ne vend te katert dritherat, te cilat ndihmojne ne rregullimin e tensionit te larte.
5- Ketu gjejme prodhime te ndryshme te qumeshtit te perpunuara ne menyra te ndryshme.
6. Fasulet dhe te gjitha derivatet e tyre
7. Arrat- burim i fuqishem antioksiduesish dhe acidesh yndyrore.
8. Peshku me permbajtjen e omega 3 luftojne tensionin e larte.
9. Pak e njohur por e dobishme, patatja ngjyre vjollce
10. Mbyll klasifikimin panxharin roze, sidomos lengu i tij.sabato 25 gennaio 2014

Kefiri. çfare eshte dhe vetite e tij "kuruese"

Kefiri eshte nje bakter natyral i cili shnderon qumeshtin ne kos. Temperatura e qumeshtit duhet te jete nga 13-20° dhe koha e pritjes varion nga 24 ne 48 ore. Shume studiues kane konstatuar efektet pozitive kuruese te kefirit per shume semundje si tbc, semundje nervore, temthit fshikezes te urines etj...
Kefir e ka zanafillen e vet ne Kaukaz.

Pergatitja e Kefirit:


Si fillim duhet te siguroni kokrrat e kefirit, nga miq qe i kultivojne, ose mund ti blini ne internet.
Merret nje vazo qelqi me kapak dhe ne te perzihet qumesht me temperature ambienti me tharmin e kefirit. Kjo perzierje lihet te pakten 24 ore ne temperature ambienti. Ditet e para do te jete me i lengshem, por dalengadale cilesia e tij do te permiresohet. Fermentet e ketij kosi jane natyrore dhe ato jane nje dobi per organizmin tone dhe nje stimul i tretjes.

Ja disa semundje ne te cilat perdorimi i kefirit do te jape rezultate pozitive:

 • Nervat dhe pagjumesia:- keshillohet te pihet nje gote kefir ne darke
 • Bronkiti, azma,semundjet e zorres te trashe keshillohet gjysem liter kefir ne dite
 • Anemia-1 liter kefir ne dite
 • Ekzema sherrohet duke pire dhe duke lyer njekohesisht plagen cdo mbremje me kefir. Ne mengjes do te pastrohet dhe ne mbremje do te lyhet perseri.
 • Ndihmon ne ngadalesimin e sklerozes kur kjo eshte ne faze te avancuar dhe permiresimin e saj ne fazat fillestare.
 • Kapslleku sherohet duke pire nga nje gjysem liter kefir te ardhur gjate 10 oreve, pihet para gjumi per 3-4 dite
 • Diareja sherrohet duke pire kefir 48 oresh 1liter dhe me pas duke pire gjysem liter kefir 24 oresh

*Nese keni siguruar tharm kefiri, por keni veshtiresi ne pergatitjen e tij, na kontaktoni dhe do tu japim keshillat e nevojshme hap pas hapi. 

mercoledì 8 gennaio 2014

Disa receta te thjeshta per femijet tuajKeto jane disa receta-ide te thjeshta per femijet, te cileve mund t'ua servirim ne mengjes perpara se te shkojne ne shkolle apo kopesht.
Te gjithe e dime se mengjesi eshte teper i rendesishem per rizgjimin e organizmit dhe per furnizimon e tij me energji, per me teper per femijet e vegjel apo dhe adoleshentet. Shpesh prinderit ankohen se iku femija pa mengjes, por mendoj qe ne te shumten e rasteve eshte thjesht  nje organizim jo i mire. Nese mesohemi dalengadale te formojme tek ta shijen dhe nje menyre te ngreni korrekt, eshte nje dhurate qe u kemi bere per te ardhmen e tyre, pasi shume nga zakonet qe mbartim nga pas si te rritur, jane formuar qe ne fazen e heret te femijerise tone.
Ja disa foto receta te thjeshta dhe te kendshme per syrin. Natyrisht eshte mire te variojme cdo dite.Me e thjeshta: Buke, gjize ose djathe i bute, trangull, domate.
Nje fytyre e qeshur per ta nisur diten mbare :)

Buke e skuqur me veze dhe djathe te prere holle.


pak fantazi dhe nje menyre tjeter per servirjen..

Dritherat, lengu i frutave kosi

croissant te shoqeruar me gote qumesht ose leng frutash

Fruta te fresketa te perziera me fruta te thata, mund te shtohet
dhe pak kos aty ketu , drithera.

Kek te cfaredolloji te pergatitur ne kushtet e shtepise. Psh nje embelsire
me molle.

Pan cake me fruta pylli ose dhe fruta te stines
giovedì 2 gennaio 2014

Petanik me fasule

Petaniku me fasule eshte nje recete tradicionale e guzhines shqiptare. Petaniku me fasuleeshte jo vetem nje recete e shijshme por edhe ekonomike. Per me ekspertet eshte i lehte per tu realizuar.

Receta per petanikun:

Per nje tepsi me diameter perreth 50cm duhen:

 • 1e 1/2 gote uji fasule
 • 500gr miell
 • vaj ulliri
 • vaj luledielli sa duhet
Pergatitja:
Brumi: pergatitim brumin me sasine e miellit te dhene dhe uje sa duhet. Brumi duhet te rezultoje si ai per byrek. Ndajme ne kuleçe te vegjel pak a shume 15 cope.
Hapim petet nje e nga nje dhe nqse kemi stofe me dru i pjekim siper siper nje e nga nje pa i thare. Peta duhet te ngelet e bute dhe te paloset lehtesisht pa u keputur. Petet mund te piqebn edhe ne stofe elektrike ose me gaz, brenda furres me tepsine e furres te kthyer permbys, por eshte pakez me e veshtire.
Ne alternative mund te perdorni peten e njome ashtu si e hapni dhe ta shtroni nje nga nje ne tepsi duke sperkatur me vaj sipas shpiegimt me poshte. Eshte menyre me e thjeshte dhe eshpejte pergatitjeje dhe rezultati eshte mese i kenaqshem.

Fasulet: Per lehtesi fasulet mund ti lini ne uje nje nate me pare ose ti zjeni ne nje moment me pare kur keni kohe te lire dhe ti mbani gati ne frigorifer. Fasulet ne fund do te kriposen sa duhet dhe do i rregullojme dhe me 4-5 luge vaj ulliri. Nuk duhet te jene te nxehta gjate shtrimit te peteve.

Shtrimi i petanikut.:
Lyejme fundin e tepsise me vaj luledielli (jo ullliri pasi mund ta hidheroje peten gjate pjekjes) shtrojme peten e pare dhe e sperkatim perseri me vaj luledielli, me pas te dyten dhe duke filluar qe nga ky moment mund te perdorim vajin e ullirit i cili rezulton me pak i yndyrshem, me i lehte per tretje dhe shkon me teper ne shije me fasulet. Une i shtroj fasulet ne dy ose ne tre pete, varet nga sasia e brumit te zene. Ne kete rast ne çdo dy pete shtrojme fasule pak a shume sa te sperkatim gjithe siperfaqen e petes por jo ne menyre te ekzagjeruar. Nese peta eshte e pjekur do e sperkatim çdo te tille me lengun e fasuleve, ne rast se eshte e njome nuk ka nevoje. Vazhdojme proceduren ne te njejten menyre. Dy petet e fundit nuk do te mbulohen me fasule do te sperkaten me vaj luledielli dhe pak leng fasulesh ne varesi te lageshtise se petes (pra nese ajo eshte e pjekur apo e fresket)
Piqet ne furre te paranxehur ne temperature 200° derisa te mari faqe te kuqe si lart ashtu edhe poshte.
Ju befte mire!
5receta.com

mercoledì 11 dicembre 2013

Pergatitja e brumit te ardhur pa maja

Brumi i ardhur, apo brumi baze i pergatitur pa maja, eshte nje brume i fermentuar ne te cilin zhvillohen baktere dhe fermente natyrore, te cilat bejen te mundur ardhjen e brumit njelloj sikur ai te kishte maja.
Per kete qellim na nevojitet farine e tipit Manitoba (miell amerikan) sepse eshte nje miell i pasur me gluteine dhe rezistent per perpunime te gjate dhe nje starter apo nje sheqer.
Per te pergatitur brumin e ardhur nuk eshte e lehte, duhet durim si ne fillim derisa te fitoje aciditetin e duhur ashtu edhe ne fund, pasi ky lloj brumi duhet mbajtur gjithmone aktiv nepermjet freskimeve te herepashershme, te cilat do ti shohim me poshte.

Ka nje seri menyrash per pergatitjen e ketij lloj brumi, por ne te 5receta.com perdorim kete me poshte:

Perberesit per pergatitjen:

 • miell 250gr
 • kos i skremuar 250gr
Perberesit per freskimin apo mbajtjen aktive te brumit:
 • miell manitoba sa duhet
 • uje sa duhet
Pergatitja:
 1. Ne nje ene te bollshme perzjejme miellin me kosin dhe punojme derisa te perfitojme nje brume te bute si ai per byrek.
 2. I japim brumit formen klasike rrumbullake dhe e vendosim ne nje ene qelqi duke i bere dy prerje diagonale.
 3. Mbulojme ose me nje garze ose me qese guzhine. Ne rastin e dyte, qesja do te shpohet me qellim qe brumi te bjeri ne kontakt me ajrin qe te fermentohet.
 4. E leme ne nje ambient te qete ku te mos kete korrente ajri per 48ore. Tempetratura ideale eshte 26-28°
 5. Pas 48 oresh brumi do te jete paksa me i zbardhur ne ngjyre, me i holle dhe do te kete nje ere paksa acide. Nese paraqet shenja myku ne siperfaqe, hidheni sepse eshte shenje qe nuk ka sasine e ujit te duhur dhe rifilloni punene.
 6. Marrim pjesen e brendshme te brumit baze apo brumit maja ne sasine 200gr (pjesa tjeter se bashku me cipen do te hidhet) shtojme 200gr miell dhe 100gr uje. Punojme perseri dhe e veme ne nje vazo qelqi te bollshme dhe te larte, pasi brumi shton lehtesisht peshen.
 7. Kete here e leme per 24 ore.
 8. Njelloj si me siper perzjejme 200gr nga brumi i perfituar me 200gr  miell dhe 100gr uje, e leme te vije ...perseritim veprimin per 14 dite rrjesht
 9. Ne diten e 15 brumi juaj do te jete rritur dhe do te paraqese koshere te medha
 10. Per te kontrolluar nese eshte gati e punojme dhe e  leme ne temperature ambienti per 4 ore.  Duhet te  trefishoje vellimin. Brumi do te paraqese gjithmone hojet si ato te bletes
 11. Nje here ne jave e freskojme ne kete menyre: heqim cipen ne siperfaqe, perzjejme 300gr miell me 300gr brume dhe 150 per nje peshe totale 750gr.
 12. Brumi i perfituar do te perdoret si maja. Sasia e tij ne receta do te jete 30% e perberesve totale te recetes.
Shenim: kjo eshte zgjighja ideale per te gjithe ata qe jane intolerante ndaj majase te birres. 
Me kete lloj brumi do te perfitoni receta me te shijshme si psh buke me krokante dhe me arome te paperseritshme :)

Ne ditet ne vijim do te gjeni 10 receta me brumin meme apo pasten meme ;) Ja nje prej tyre:


sabato 7 dicembre 2013

Plum cake me arra

Plum cake me arra eshte nje embelsire e cila mund te pergatitet shpejt ne dite te zakonshme si embelsire per femijet tuaj, por edhe si embelsire per krishtlindjet, duke shtuar fruta te thata perveç arrave.

Perberesit per 4 persona

 • 250gr miell
 • 4veze
 • 15gr maja
 • 100ml qumesht
 • nje molle
 • 250gr arra
 • 150gr sheqer 
 • gjalpe
Pergatitja:
 • sitim miellin me majane pluhur. Me rahesen elektrike rrahim vezet me sheqerin derisa te perfitojme nje mase shkume te bardhe.
 • Bashkojme qumeshtin me temperature ambienti dhe mollen e grire ne rende ne moment, me qellim qe mos oksidohet.
 • Trazojme me luge druri duke shtuar paak e nga pak miellin e situr.
 • Shtojme ne fund arrat ne copa dhe perziejme mire. Lyejme me gjalpe stampen e plum cake dhe me pas e sperkatim dhe me miell. Hedhim ne te brumin e krijuar duke niveluar mire. Pjekim ne furre me temp 180° te parangrohur dhe e leme per 40' te piqet.


lunedì 2 dicembre 2013

Krap i mbushur, ne furre

Nese deshironi nje menyre pakez te ndryshme nga tradizionalet, per gatimin e peshkut, kjo eshte nje e tille:
krap i mbushur, ne furre.

Perberesit per 4 persona:

 • 1krap perreth 1kg
 • 2 kungulleshka
 • 1 qepe
 • 4 veze
 • 2limonj
 • 4luge vaj ulliri 
 • buke e grire, kripe e piper
Pergatitja e krapit:
 1. Zjejme 2 veze per tete minuta duke numeruar qe nga momenti i renies te ujit ne vale.
 2. Grijem qepen dhe e kaurdisim lehte me qellim qe te ngelet e bute dhe me ngjyre te verdhe.
 3. Shtojme kungulleshkat e grira ne kube te vegjel, kripim sa duhet, shtojme piperin dhe e mbyllim enen me kapak. Leme ne zjarr te ulet perreth 20' duke trazuar here pas here qe te mos ngjitet. Heqim nga zjarri dhe e leme te ftohet.
 4. Qerojme dhe grijme vezet e zjera dhe i bashkojme me 2 vezet e fresketa te cilat i kemi rrahur me pare me pirun. bashkojme te gjitha me buken e grire dhe lengun e 1/2 limoni
 5. Kripim oraten nga brenda dhe e mbushim me miksin e pergatitur. E lidhim me spango guzhine 
 6. Vendosim peshkun ne nje tave te lyer me vaj, e rregullojme siper me pak vaj dhe lengun e gjysmes tjeter te limonit.
 7. Pjekim ne furre te paranxehur ne temp. 170° per 35'. 
 8. Serviret e grohte me feta limoni.
Shenim: Receta mund te variohet me perime te stines ose perimet e preferuara, mund te zevendesohen, sipas deshires, perimet me kerpudha te cilat i skuqim me hudher ose qepe dhe me pas u bashkohen domatet e prera ne copeza si dhe vezet si me siper.
Peshku eshte gati kur lekura e tij hiqet lehtesisht.
5receta.com

5receta.com

sabato 30 novembre 2013

Supe me karkaleca dhe finok

Supë me karkaleca dhe finok

Një supë lluksoze dhe me pak kalori – ideale për momente të veçanta.

Përbërësit:

 • 500 gr karkaleca të mëdhenj
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë e madhe, e grirë
 • 1 finok i madh, i grirë (i ruajmë gjethet e vogla jeshile)
 • 2 karrota të grira
 • 150 ml verë e bardhë
 • 1 lt lëng peshku (në mungesë të tij përdorim lëng perimesh ose ujë)
 • 1 lugë gjelle konjak i cilësisë së mirë
 • 400 gr domate konservë
 • ½ lugë çaji paprika
 • 150 ml krem qumështi
 • kripe sa duhetPërgatitja:
Qërojmë kakalecat. Skuqim kokat dhe guackat në vaj ulliri për rreth 5 minuta. Shtojmë qepën, karrotat dhe finokun. Vazhdojmë të skuqim për rreth 10 minuta të tjera duke përzierë vazhdimisht. Hedhim verën dhe konjakun. E lëmë të reduktohet plotësisht vera dhe pastaj shtojmë domatet, lëngun e peshkut, kremin e qumështit, paprika dhe kripë. Gatuajmë për rreth 30 minuta. Ndërkohë copëtojmë 2/3 e karkalecave. 2 minuta para se të jetë gati supa shtojmë dhe karkalecat. Heqim nga zjarri. Nxjerrim karkalecat e pa copëtuar nga supa dhe i ruajmë të ngrohtë. Kalojmë supën në blender deri sa të bëhet plotësisht kremoze. Kthejmë karkalecat e pa copëtuar në supë, rregullojmë shijen për kripë po të jetë nevoja dhe shërbejmë menjëherë të garnirur me gjethet e finokut.