domenica 25 dicembre 2011

PULE ME PATATE NE FURRE

pule me patate

-Ingredientet:
1 pule
1 kg patate
1 qepe
rozmarine
vaj ulliri


Menyra e gatimit:
Pasi  kemi lare dhe pastruar mire pulen(mundesisht pa i hequr lekuren,pasi ajo i jep me teper shije lengut)
e veme te zjeje ne nje tenxhere duke mbuluar 3/4 me uje.Shtojme gjysmen e qepes,pak rozmarine dhe sasine e deshiruar te kripes.Nderkohe qerojme patatet , i presim ne kubike te vegjel  dhe i shtrojme ne nje tepsi duke i hapur mire me qellim qe te mos jene njera  mbi tjetren.shtojme gjysmen tjeter te qepes te prere holle,pulen e zier(jo fort,pasi do te gatuhet akoma ne furre)marinojme me  piper te zi ,rozmarine,kripe e vaj ulliri (1 luge gjelle per person)Shtojme 1 gote uji me lengun e pules dhe e futim ne furren e ngrohur me pare ne temperaturen  200° per rreth 20-30 min
Oreks te mire ;)

Nessun commento:

Posta un commento