lunedì 26 dicembre 2011

SUPE ORIZI ME SPINAQ

Per 4-5 persona duhen:
500 gr spinaq
1qepe
1filxhan kafeje plot oriz
gjalpe 1 luge gjelle,vaj 2luge gjelle
leng mishi 1liter(mund te perdorni dhe thjesht uje.)
kripe sa deshironi :)

Pergatitja:
Ne 1 tenxhere te thelle kaurdisim ne gjalpin e vajin e perzier,qepen e prere holle.Shtojme orizin dhe lengun e mishit ose ujin e valuar dhe leme te zieje per 10'.Shtojme me pas spinaqin e prere holle dhe kripen .Leme te zieje derisa kokra e orizit te jete hapur mire dhe supa te kete arritur trashesine e deshiruar.
Ereza qe une perdor per spinaqin eshte zakonisht "Noce moscata"(Nuk e di si i thone ne shqip)dhe piperi i zi.
Ju befte mire! ;)

2 commenti: