martedì 24 gennaio 2012

embelsire frigoriferi:sallam kakao

si gatuhet sallam kakao?
Materiali:
-200g gjalpe.
-1 veze
-Biskota(ato qe dikur mos gaboj kane qene 10 lek???
3 luge sheqer
-kakao (1-2 luge)
-1 luge qumesht
- Rrihet gjalpi me sheqerin sa te zbardhet (me qumesht qe te te ndihmoje ).
- Kur shkrihet sheqeri hidhi vezen. Kur te behet nje mase e bute, hidhen biskotat qe kemi thermuar
- Nese biskotat s'jane shume te thata mos e hidhni qumeshtin fare. Perzijme mire e mire derisa masa te behet homogjene.
- Ndajme masen ne 3 pjese te barabarta: Njeren e bejme me kakao. Dy te tjerat i mbajme ashtu si jane.
- Shtojme edhe arrat..dhe ndonje recel te forte (pak fare)
- Shtrijme te tre masat dhe krijojme tre shtresa. Shtrojme te tre shtresat njera siper tjetres (shtresa me kakao ne mes) dhe bejme nje forme rroleje (apo sallami)
- Futet ne celofan e ne frigorifer.
Ju befte mire!

1 commento:

  1. Kjo eshte vertet receta qe perdornim dikur. Te tjerat jane versione te tanishme qe kemi mesuar nga vendet e tjera. E mrekullueshme. Shume delikate. Ju falenderoj perzemersisht.

    RispondiElimina