lunedì 2 gennaio 2012

NJOKI ME GJALPE E DJATHE

Perberesit:500 gr njoki(me vone do te ve receten per ti pergatitur vete,pasi shpesh ato te blerat nuk kane cilesine e duhur dhe rezultojne ndonjehere pak te hidhura)

gjalpe
2 gjethe salvia(nuk e di si quhet ne shqip kjo lloj ereze :( )
djathe kaçkavall i grire.

Pergatitja:
pasi uji i kripur sa duhet te kete rene ne vale hedhim ne te njokit dhe leme te zieje derisa ato te ngjiten ne siperfaqe,pra te pluskojne te gjitha ne siperfaqe te tenxheres.i kullojme dhe hedhim mbi to gjalpin e shkrire e sasine e deshiruar te djathit te grire.Nje menyre tjeter eshte te tretim djathin e grire ne pak beshamele(shih receten per beshamelen)dhe ta hedhim menjehere mbi njokit e sapokulluara me qellim te ,os ngjiten njera me tjetren.

Nessun commento:

Posta un commento