lunedì 23 gennaio 2012

Ponç rakie,ne rast gripi

Si behet ponçi nese jemi te ftohur ose me grip?

sot mu kujtuan ato mjekimet popullore ne rast gripi apo te ftohure.Me kujtohet qe shpesh gjyshja bente ponç per burrat e shtepise kur semureshin.ja dhe receta:Në një enë vihet raki rrushi e fortë 18-19 gradë. Po të jetë me gradacion më të lartë i hidhet ujë i distiluar që të zbutet. Vihet në zjarr e mbuluar dhe ngrohet deri në valim, duke u kujdesur që të mos marrë valë, pasi avullon alkooli. Hiqet nga zjarri, i hidhet sheqer ose mjaltë dhe serviret me gota ose filxhanë kakao. Ky ponç është shumë i mirë kundër gripit. Mund të aromatizohet me kanellë ose karafil gjatë zierjes.Me kujtohet qe gjyshja i vinte si "kapak" nje fete buke te prere pak trashe,te cilen nese s'gaboj me pas e hidhte
Raki 1 gotë dopio, sheqer 1 lugë gjelle plot..Thone qe eshte ilaç i mire,se kam provuar :P

Nessun commento:

Posta un commento