sabato 7 gennaio 2012

RECETA EMBELSIRA SHQIPTARE:SHEQERPARE

SI GATUHEN SHEQERPARET'
Sheqerpare
Për 4 vetë
Duhen:

Për brumin:
- miell 3 gota uji
- gjalpë 1 gote
- vezë 1 kokërr ose 2 të verdha
- sheqer 1 gotë uji
- sodë një majë luge kafeje
- pak vanilje

Për shërbetin:
- 2 gota sheqer
- 1 1/2 gotë ujë

Gatimi:

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezët pjesë-pjesë duke i rrahur vazdimisht dhe në fund hidhet mielli i perzier me sodë. Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen në tavë të lyer me yndyrë. Lihet të piqet për 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur të vlohet i hidhet shërbet i aromatizuar me vanilje. Duhet pasur kujdes që shërbeti të mos i hidhet i nxehtë pasi sheqerparet qullosen.

34 commenti:

 1. CFARE DO TE THOTE ZIHET BRUMI I CILI PRITET Nè FORMA DHE SHTROHEN Nè TAVE DHE FUTEN NE FURRE.

  RispondiElimina
 2. I kam rene vertet pak shkurt, por nuk me duket e pakuptueshme:
  zeme brumin, e presim ne format e deshiruara (psh toptha te vegjel) Lyejme taven me gjalpe ose vaj luledielli vendosim sheqerparet ne tave, me pas futim taven ne furre dhe leme te piqen...
  :D Shpresoj kete rradhe te kem qene me e qarte

  RispondiElimina
  Risposte
  1. me vjen keq por kjo vetem sheqerpare nuk mund te quhet,gurabie po ,sepse sheqerparja eshte ajo eshte nje embelsire karakteristik e zones se Dibres

   Elimina
 3. oooo sa te miraa i bera faleminderit shume per infon

  RispondiElimina
 4. ti provojme njehere........ sesi do behen se di as vete ahahhahahah

  RispondiElimina
 5. ej faleminderit per recetat shume te mira ju lumte .

  RispondiElimina
 6. e sigurt qe funksionon sps keto recetat e marra ne internet spara rezultojne efikase? Ms jan pak veze a ku di un???

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Pershendetje Irida. Jo vetem recetat e internetit, por edhe recetat e librave, ndonjehere nuk japin rezultatin qe ne presim. Kuzhina shpesh ka ato kapriçot e veta si psh cilesia e perberesve, temperatura e ambientit etj...Duhet te stervitim pakez edhe syrin..Sidoqofte recetat e mia funksionojne shume mire sepse jane te provuara :) Provoje dhe do te kenaqesh

   Elimina
  2. Sigurisht. shume faleminderit :)))

   Elimina
 7. shume te mira jane shqiptare maj tamarrsha

  RispondiElimina
 8. ne jemi ne fillim te festes qka duhet per shum persona ? Dhe je nje grua e zonja :)

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Per shume persona do te shumfishosh çdo doze ne proporcion.
   Faleminderit

   Elimina
 9. shume e mire shume flm per receten

  RispondiElimina
 10. Po gjalpi I shkrire duhet

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Jo i shkrire, me mire ne temperature ambjenti i shkrifet me pirun.

   Elimina
  2. Po mbyten 3 gota miell me nje gote gjalpe dhe nje veezz?????

   Elimina
 11. Po mbyten 3 gota mille me nje gote gjalpe dhe nje veez????????

  RispondiElimina
 12. VERTET E MIRE DUKET POR DUHET TA PROVOJM

  RispondiElimina
 13. mua mbrumi nuk mu lidh tamam ngeli kokrra- kokrra, cfare duhet ti bej?

  RispondiElimina
 14. duhet ta trazosh me mire edhe ti shtosh me shume gjalpe

  RispondiElimina
 15. Anonim.masi te rrahesh gjalpin e sheqer e do mundohesh te shkrish sheqerin,shto edhe vezet aty dhe mos hidh 3 gota miellpor sa te duket se asht e mjaftueshme dhe te lidhet mire .une I kam ba dhe me kan dale shume te mira Ju falnderoj shume ju shoqeve te recetave

  RispondiElimina
 16. shum e mir po si hahet e ftot apo e ngrot

  RispondiElimina
 17. sa sheqer i hedhim se ajo ka haru me i shkruajt. Thote per sheqerin ne sherbet, por jo per sheqer se sa do ti hedhim ne trazim

  RispondiElimina
 18. Un edi se behet dheme miell misri

  RispondiElimina
 19. te mira po ca do me thon me kte 11\2 gote uje?!!!!!!!??

  RispondiElimina