sabato 7 gennaio 2012

Receta embelsira SHQIPTARE:shendetlie

SI GATUHET SHENDETLIA:

Shendetlie

Për 25 copë

PERBERESIT:

- miell 3 gota uji
- sheqer 1 gotë uji
- mjaltë 2-3 lugë gjelle
- vezë 2 kokrra
- sodë një majë luge kafeje
- arra 1-2 filxhanë kafeje
- gjalpë 2 filxhanë kafeje
- pak vanilje
- ujë 2 filxhana kafeje

Për shërbetin:
- sheqer 3 gota uji
- ujë 2 gota e gjysëm

Gatimi:

Në një enë përzihen mirë vezët sheqeri, mjalti, gjalpi, uji dhe në fund shtohen arra. Pastaj hidhet miell i përzier me sodë(sipas deshires dhe kakao). Zihet brumi i cili nuk duhet të punohet shumë që të mos bëhet elastik. Brumi i përgatitur vendoset në tavë të lyer me yndyrë, rrafshohet me dorë, lyhet sipërfaqja me vezë, bëhen disa vija me pirun dhe piqet per 35' ne temp mesatare. Pasi kullon e presim ne feta ne forme rombi  dhe hidhet shërbet i vakur i aromatizuar me vanilje.

Shenim* Sasia e ujit ,mund te zevendesohet me perberes te tjere sipas deshires si psh gjalpe apo qumesht me qellim qe embelsira te rezultoje me e shkrifet

26 commenti:

 1. E fuuuurrrraaaa.........!!!!!!???????.

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Pershendetje! Pjekja do te behet ne furren e parangrohur ne temperature 180° perreth 20'

   Elimina
  2. pershendetje! si do ta lyjem siperfaqen e brumit me veze pasi e kemi vendosur ne tepsi vetem me te kuqen e vezes ?

   Elimina
  3. Po. Lyerja behet vetem me te verdhe veze pasi i kemi shtruar ne tepsi. Ne nje pjate te thelle perzjejme te verdhen e vezes me nje luge gjelle uje e me pas lyejme me furce silikoni siperfaqen e embelsires

   Elimina
 2. si duhet te lyhet siperfaqja e brumit me veze vetem me te kuqen e vezes?

  RispondiElimina
 3. me falni po kakao sduhet me i hedh qe ti jap ngjyren
  ?

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Receta origjinale eshte pa kakao, por sipas deshires mund te shtoni dhe kakao

   Elimina
 4. dy filxhanet e ujtit per cfar sherbejne

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Per nje gabim teknik kisha fshire padashur nje pjese te fjaleve te recetes. Gabimi u modifikua. Receta tani eshte e plote dhe e qarte.

   Elimina
 5. kjo recete nuk eshte shume e qarte eshte shkruajtur pasi te kulloje nq, akoma nuk i eshte hadhur sherbeti cfar te kulloje???????????????????

  RispondiElimina
 6. Kjo shendetlija esht pak e rend

  RispondiElimina
 7. shendetlija duket e mire nga jashte,,por eshte pak e rende po ta provosh,,por gjithsesi...e shijshme!!!

  RispondiElimina
 8. Po sa veze duhen per ta lyer

  RispondiElimina
 9. Po sa veze duhen per ta lyer

  RispondiElimina
 10. E kam provuar dhe nk me ka dale e mre kjo ndoshta se nk e kam gatuar sic duuheet........

  RispondiElimina
 11. A ben qe kesaj embelsire te mos i hedhim mjalte?

  RispondiElimina
 12. Nuk e di por si e vura ashtu doli bo ta shikoj me von

  RispondiElimina
 13. Ne vend te gjalpit i hodha gjysmen e mases vaj ulliri dhe pak kanelle qe te mos ndihet era e vajit te ullirit, shume e shijshme doli,flm per receten

  RispondiElimina