lunedì 2 gennaio 2012

RECETA EMBELSIRA SHQIPTARE:PENGJIR OSE REVANI

Perberesit:
* 10 vezë të freskëta fshati
* 10 lugë sheqer
* 10 lugë miell

Sherbeti pasi të fillojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe pesë min. në zjarr të ulët.

* 1 kg sheqer
* 5 gota ujë,
* 1 qeskë sheqer vanilje
* 4 rrathë të hollë limoni.

Procedura:
Tunden vezët me sheqer gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme dhe të shtojnë vëllimin 4-5 herë. Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugë duke e përzier nga lartë-poshtë që të mos ulet brumi. Masa derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur. Tepsia mbushet në ¾ e lartësisë,pasi që gjatë pjekjes brumi rritë vëllimin. Futet në furrë të nxehtë me temperaturë 140 gradë C për t’u pjekur për afro 1 orë. Gjatë pjekjes furra nuk hapet. Pasi të ftohet,hidhet sherbeti i vakët. Pritet në rombe.

6 commenti:

 1. nuk pergatitet kshu
  te verdhat rrihen me sheqer, dhe te bardhat vecmas deri sa te formohen mase kompakte pastaj bashkohen iu shtohet 1 lug caji sode buke dhe miel aq sa te behet si qull petullash,

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Kjo eshte nje menyre tjeter qe te con tek i njejti rezultat...

   Elimina
 2. Me sakte thuhet : i rrahim,jo i tundim. e,i tundim kuptohet tjeter gje,,

  RispondiElimina
 3. pse nuk e beni Revanine me kos ju???

  RispondiElimina