mercoledì 18 gennaio 2012

RECETE E SHPEJTE:MAKARONA FERGESE

MAKARONAT PER FERGESEN DO TE JENE TE TIPIT SPAGETI,PRA TE GJATA,NR 5.
MUND TE PERDORNI MAKARONA QE JU KANE AVANCUAR,OSE TI ZJENI POSACERISHT.

PERBERESIT:
  1. SPAGETI
  2. 3 VEZE
  3. DJATHE I GRIRE TE LLOJIT QE PREFERONI ME SHUME
  4. KRIPE,PIPER
menyra e gatimit:
Marim makaronat qe kemi avancuar ose makaronat qe kemi zier posaçerisht,te cilave u kemi hedhur pas gatimit sasine e yndyres se deshiruar.Ndajini ne fije te vogla me thike e pirun ne nje tas te madh,me pas perziejini me 3 vezet 2 luge gjelle me djathin e grire,kripen e piperin.
Ne nje tigan ku kemi shkrire gjalpin dhe nxehur sa duhet,hedhim perzierjen dhe leme te mari mire faqe  perpara se ta kthejme ne krahun tjeter.Pasi te jene skuqur nga te dy krahet,pjata eshte gati

SHENIM:RECETA TE KUJTON PAK PASTICEN,VECSE ESHTE NJE MENYRE ME E SHPEJTE,QE MUND TA PERDORNI NE DITET KUR KENI PAK KOHE , PAK OREKS PER TE GATUAR,POR SHUME URI ;)

Nessun commento:

Posta un commento