mercoledì 18 gennaio 2012

RECETE E THJESHTE:PESHK NE FURRE

JA DHE NJE RECETE E THJESHTE (HEHE,PERVEC PASTRIMIT TE PESHKUT..)

PER 2 PERSONA DO TE NA DUHET:
LETER ALUMIN PER MBESHTJELLJEN E PESHKUT ME QELLIM QE TE MOS NDIHET ERA NEPER SHTEPI KUR TA GATUANI(NESE E PREFERONI ME KROKANT,ATEHERE MUND TA PIQNI PA LETER.

 1. 2 PESHQ TE MEDHENJ TE TIPIT: QEFULL,LEVREK,KOCE.
 2. 1/2  LIMON I PASTRUAR NGA FARAT DHE I GRIRE NE FIJE TE HOLLA
 3. 2 FIJE TE GJATA MAJDANOZ
 4. 1 DOMATE E GRIRE NE KUBE TE VOGLA
 5. 2 THELPINJ HUDHER,OSE DHE ME SHUME NESE JU PELQEN
 6. KRIPE DHE PIPER I ZI.
 7. VAJ ULLIRI DHE 1/2 GOTE UJI ME VERE TE BARDHE
Pergatitja:


Ne nje tave shtrojme nje leter alumini duke llogaritur madhesi aq sa na mjafton per te mbeshtjelle peshkun ne forme karameleje.shtrojme peshkun e pare,i kripim barkun dhe i hedhim pakez piper te zi.Mbi siperfaqen e peshkut me nje thike me maje bejme disa prerje pak larg njera tjetres ku do te futim copezat e prera te hudhrave.Hapim perseri barkun,futim brenda gjethen e majdanozit te shtrire tej e tej,copezat e domateve(1/2 per secilin) e shtrijme peshkun mire ne qender te letres,ngreme  bordet dhe e sperkasim me kujdes me  vaj ulliri dhe pak vere te bardhe.vendosim siper 2 fetat e prera holle te limonit dhe nese duam pak majdanoz te grire holle Mbyllim letren e aluminit si thashe edhe me siper ne forme karameleje.Po keshtu veprojme dhe me peshkun tjeter.kur te jene gati te dy i veme te mbeshtjelle ne tave qe te piqen.Koha e pjekjes  eshte 20' ne nje furre me temp. 200° te ngrohur me perpara.
Kjo eshte nje nga pjatat me te preferuara ne familjen time:e shoqerojme me speca te pjekur sallate dhe veze te zier. natyrisht:VERE E BARDHE

12 commenti:

 1. E thjeshte dhe e shijshme. Shume faleminderit per postimin.

  RispondiElimina
 2. Faleminderit per komentin! eshte nje nga recetat e mia me te preferuara.

  RispondiElimina
  Risposte
  1. faleminderit edhe ju qe na ndiqni dhe na vleresoni.

   Elimina
 3. do ta provoj,faleminderit!!

  RispondiElimina
 4. sh faleminderit per postimet tuaja na ndihmoni shume

  RispondiElimina
 5. Questo commento è stato eliminato da un amministratore del blog.

  RispondiElimina
 6. Wonderful post but I was wondering if you could write
  a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further. Cheers!

  Visit my website http://gto120dlaocm402mfos02.com

  RispondiElimina
 7. I don't know if it's just me or if perhaps everyone else encountering problems with your blog.
  It seems like some of the written text within
  your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them
  as well? This could be a issue with my browser because I've had this happen before. Appreciate it

  My page ... Antony Podkowka

  RispondiElimina
 8. a mund te behet edhe me vere te kuqe

  RispondiElimina
 9. Limonin pse jo ne bark te peshkut por siper?

  RispondiElimina