mercoledì 18 gennaio 2012

Recete embelsirash:torte kosove

Kjo eshte nje recete qe vjen nga Kosova:

Përbërësit

 • 6 veze
 • 6 filxhan sheqer
 • 1 zarf pluhur x embelsirat, 1 vanilje
 • 8 filxhane kafeje miell
 • 1 got vaj
 • 1 got qumesht
 • 2 luge kakao nese doni ben edhe kafe

Pergatitja:

6 vezet dhe 6 filxhanet sheqer i perzien mir me mikser pastaj i hedh edhe 1 got me vaj edhe 1 gote me qumesht i rreh prape me mikser pastaj ja hedh miellin se bashku me pluhurin per embelsirat dhe vaniljen dhe e perzien me luge dhe gjysmen e brumit e hedh ne tepsi gjysmes tjeter i hedh 2 lug kakao dhe i  shtron ne tepsi, fillimisht shtresen e bardhe dhe mbi te kafen, pa i perzier, me qellim qe te formohet nje torte 2 ngjyreshe.

20 commenti:

 1. po vanilien kur ja hedh?

  RispondiElimina
 2. Faleminderit per sinjalizimin.E korrigjova receten pasi kisha harrruar...Siç e shihni e hedh se bashku me miellin.Une zakonisht perziej pluhurin per embelsirat dhe vaniljen me miellin.

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Kujt i thoni pluhur per embelsire juve sodes te buke?

   Elimina
  2. Kujt i thoni pluhur per embelsire juve sodes te bukes?

   Elimina
 3. Pershendetje
  kshtu shum te mira sheqerparet por ne vend te gjalpit a bet ti shtojme vaj ??

  RispondiElimina
 4. Po, edhe me vaj mund te behen pa problem. i vetmi ndryshim eshte qe nuk do te kene ate aromen e mire te gjalpit, por rezultati eshte gjithsesi i suksesshem :)

  RispondiElimina
 5. Risposte
  1. Pershendetje Kaltrina.Te pergezoj para se gjithash per emrin e bukur qe paske. Persa i perket embelsires, ajo do te piqet ne furre te paranxehur ne temperature 180grade perreth 45'

   Elimina
  2. po 6 filxhan sheqer jan fixhane kafeje apo nga ato qe pijme uje

   Elimina
 6. Po si gjysmen e hedh ne tepsi e gjysmen e perzien me kakao ...prap ti hidhet ne ate cast permbi pjeses qe eshte e bardh ne tepsi ..apo te futet me par te piqet mandej ti hudhet edhe pjesa tjeter me kakao ,,ju lutem nje sqarim ?..

  RispondiElimina
  Risposte
  1. E korrigjova receten. Gjithsesi nese e do nje ngjyreshe torten perzjeje te gjithen me kakao, perndryshe ndiq udhezimet e recetes me siper(te korrigjuar)

   Elimina
 7. sherbet a duhet me i qitt?


  RispondiElimina
 8. Perveq ketyreve qka jan te shenuaraa a mujmm psh mee perzii lajthiaa bademaa e tjera senee??

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Pse jo? Jam e sigurt qe arti i gatimit eshte fantazi. Provo dhe shijo frutet e fantazise ne kuzhine :)

   Elimina
  2. jame ina ate x embelsire ca eshte se nuk e kuptova


   Elimina
  3. neqofte se nk ke mundesi ti hedhish pluhurin per pjekje a behet i mir??

   Elimina
  4. Ne qofte se nk ke mundesi ti hedhish miellin per pjekeje a del e mir??

   Elimina
 9. nga pamundesia nk i hedh dot miell per pjekje a behet i mir pa ate???

  RispondiElimina