martedì 28 febbraio 2012

Receta per buken

Si te bejme vete buken?Dihet qe edhe buka nuk eshte gjithmone e njejte:varet nga perberesit qe do te perdorim,punimi,lloji i miellit etj.kam  vendosur tu shkruaj disa receta te ndryshme per gatimin e bukes ne kushtet e shtepise.

Per nje buke ose per 18 panine duhen:
 1. 250ml qumesht i ngrohte
 2. 15gr maja e fresket,ose 7gr maja e thate.
 3. 1luge e voge mjalte
 4. 450gr miell per buke
 5. 1 veze e rrahur pak
 6. 40gr gjalpe i shkrire
Pergatitja:
Hedhim ne nje tas,majane qumeshtin dhe mjaltin dhe i trazojme pak derisa te behet e gjitha nje mase e lengshme.Leme te pushoje per 10' derisa ne siperfaqe te formohet nje shkume e lehte.Ne nje ene tjeter,vendosim miellin dhe 1/2 luge te vogel me kripe te cilen e perziejme natyrisht me miellin.Hapim nje gropez ne mes dhe fillojme te bashkojme ne te perzierien me majane,gjalpin dhe vezen.
e punojme mire per gati 10',nese na duket brumi i bute dhe ngelet neper duar,eshte e preferueshme qe ta punojme mire dhe jo ti shtojme miell tjeter.
E mbulojme me nje pecete dhe eleme te vije.
Nese kemi vendosur te perdorim stampen e bukes per pjekjen atehere marim nje stampe te madhesise:30x11cm,e lyejme me vaj dhe miell vendosim ne te brumin dhe e shtrijme mire duke e shtypur dhe hapur njetrajtesisht.e mbulojme perseri dhe e leme te vije derisa te shohim qe ka arritur vellimin e duhur.
nderkohe ngrohim stofen ne 190°C.
E pjekim per gati 25 minuta,derisa buka te rezultoje e kuqe ne siperfaqe dhe te kulloje.E leme te ftohet ne nje vend te paster.Kjo buke eshte ideale per tosta,apo e lyer me gjalpe ndersa eshte ende e ngrohte(maksimumi :))

10 commenti:

 1. po ku kan pas gjyshet tona mjalt? ja pasket fut kot

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Kishte Rina kishte...provoni te pyesni me te vjetrit e shtepise

   Elimina
  2. Oj Rine a e din qe ne Egjipt Mumjet I kane lubrifiku me mjalte lexo pak ....

   Elimina
  3. Kane perdorur mjalt ,bile ka qene bio dhe jo me perberesa te tjere te cilat cdo gje mund te jene ,por nuk jane mjalt.Ndodh shpesh sot qe njerezit parapelqejne mjaltin e fallsifikuar sepse me te jane mesuar si pamje e tj e tj..........Kete e flas nga eksperjenca ime..

   Elimina
 2. eshte e vertet ka qen mjalt po ca mjalti

  RispondiElimina
  Risposte
  1. I lumshin duart asaj qe e ka shkruajtur.kete rrecete pasi buka del shuuuuum e mire

   Elimina
 3. I lumshin duart asaj qe e ka shkruar kete rrecete.pasi buka del shuuuuum e mire.

  RispondiElimina
 4. GJYSHERIT TONE HANIN MJALT SAFI ,JO SI KY MJALTI SOT .Q E BLEJME NE MERKATE APO NE DYQAN

  RispondiElimina
 5. po shum e mir buka po me mjalt tepelene eshte bio

  RispondiElimina
 6. ALLAHU ju shpërbleftë me udhëzim për këtë mundim që ke shkruar.dhe uroj që tma mundësojnë një peshore për gramaturë edhe gjith muslimanëve nga një peshore dhe gjërat e duhura

  RispondiElimina