lunedì 6 febbraio 2012

sallate me patllexhane(shume e thjeshte)

Kjo eshte nje sallate shume e lehte dhe e shpejte per tu realizuar,duhet pak kohe vetem per pjekjen e patllexhaneve ne fure.

Duhen 3-4 patllexhane,
hudhra sipas deshires
vaj ulliri
majdanoz i grire holle

Veme patllexhanet pasi i kemi lare,ne furre te piqen,me gjithe lekure.Kujdesemi duke kontrolluar qe te piqet ne te gjitha anet.I nxjerrim nga furra dhe presim pakez te ftohen,i qerojme nga lekura dhe i presim ne copeza te vogla ose i shtypim me pirun,perziejme ne to hudhren e shtypur dhe 2-3 luge vaj ulliri dhe kripe.I rregullojme ne pjate duke i zbukuruar me majdanoz te grire holle


Nessun commento:

Posta un commento