giovedì 2 febbraio 2012

Tortilla spanjollePer 3 persona.

3 patate
3 veze
1 spec
1 luge gjelle vaj ulliri
1 qepe (sipas deshires)
kripe
piper i zi (sipas deshires)

-qerojme patate i lajme , i presim ne feta shume te holla dhe i vendosim ne nje ene plot me uje te kripur.
lajme dhe presim ne fije te holla specin
-nxehim vajin ne nje tigan
-shtojme qepen (nese e duam me qepe)dhe specin dhe e skuqim sa te zbutet jo te skuqet.
-shtojme patatet, i trazojme shpesh here qe te mos ngjiten dhe te mos skuqen por te zbuten ne nje zjarr te lehte. Ju hedhim kripe dhe piper.
-rrahim vezet ne nje ene pak te thelle, ju shtojme kripe dhe piper.
-shtojme patatet e skuqura tek vezet dhe i trazojme te gjitha mire.
-vendosim tiganin prape ne zjarr dhe kur te jete nxehur mire shtojme perzierjen.
-i vendosim kapak dhe e leme ne zjarr jo shume te forte per rreth 2 minuta.
-pastaj e kthejme nga ana tjeter e lejem ne zjarr dhe 2 minuta te tjera dhe pastaj e servirim
(-nese kur jeni duke e skuqur tortijen e shihni qe tigani eshte pak i thate mund ti shtoni dhe pak vaj
-tortijen mund ta ktheni nga ana tjeter me nje pjate te madhe ose me kapakun e nje tenxhereje ose te tiganit)

Nessun commento:

Posta un commento