mercoledì 20 giugno 2012

Banana split

Kjo eshte nje recete e thjeshte qe mund tua ofroni femijeve tuaj rreth ores 16...
Perberesit:
  1. nje banane
  2. 1 luge akullore me shije kakao
  3. 1 luge akullore me shije panna
  4. 1 luge akullore shije luleshtrydhe
  5. 150 ml panna te fresket
  6. 80 gr çokollate fondente
  7. 2 luge reçel luleshtrydheje
  8. çokollate te grire dhe qershi te sheqerosura
Pergatitja:
Hapi i pare:grijme çokollaten dhe e shkrijme ne banjo maria.pasi te jete shkrire,shtojme panen..Marim reçelin e luleshtrydhes dhe e shtypim ne nje kulluese me qellim qe te ngelen ne te farat dhe te behet si pure.Presim bananen ne 2 pjese ne gjatesi dhe i veme ne nje pjate.Mbi te vendosim 3 akulloret  me panna,luleshtrydhe dhe kakao.Siper e zbukurojme me kremin e çokollates dhe te luleshtrydhes ,pastaj me panna te montuar,3 qershizat dhe ne fund copeza lajthie dhe çokollate.

Nessun commento:

Posta un commento