venerdì 13 luglio 2012

TORTE MERINGE ME QERSHI

Kjo eshte nje embelsire shume e shijshme,me baze biskotash,nje shtrese qershish,sheqer,gjalpe dhe te bardhen e vezes meringè. 
Perberesit:
PER BAZEN:
 1. biscota,200gr
 2. gjalpe 60gr
 3. kanelle pluhur 5gr
 4. sheqer 30gr
PER MBUSHJEN:
 1. UJE 300ML
 2. GJALPE 30GR
 3. QERSHI,1KG
 4. LENGU I 1/2 LIMONI
 5. NISESHTE 30GR
 6. SHEQER 80GR
PER MERINGEN:
 1. 1 LUGE UTHULL MOLLE OSE VERE  TE BARDHE
 2. 2GR MAJA PLUHUR PER EMBELSIRA
 3. PAKEZ KRIPE
 4. 3 TE BARDHA VEZESH
 5. SHEQER PLUHUR 210GR
Gatimi:
 1. Grijme imet ne mixer biskotat
 2. Ne nje tas te vogel perziejme sheqerin me kanellen dhe e bashkojme me pluhurin e biskotave
 3. Veme perseri ne pune mixerin per te bee sa me te imet perzierjen (miaftojne disa sekonda)
 4. Shkrijme ne 1 ene gjalpin dhe e bashkojme me pas me biskotat duke i perzier mire.
 5. Me pas ne nje  tave per torta me diameter 24 cm shtrijme perberjen,pra bazen dhe e hapim mire me pirun,ne menyre qe te krijojme dhe anet apo bordet.
 6. Futim ne fure te nxehte ne temperature 180° per 15min
 7. Lajme qershite e ju heqim farat
 8. I vendosim ne nje tas ku i bashkojme me sheqerin dhe lengun e limonit
 9. Ne 1 tenxhere shkrijme gjalpin dhe bashkojme qershite.Gatuajme ne flake te ulet per 5'
 10. Nderkohe shkrijme ne uje niseshtene dhe e derdhim mbi qershite duke trazuar.Leme te ziejne per 10' te tjera.
 11. Rrahim fort te bardhat e vezeve dhe u shtojme 2 gr maja pluhur.Beni kujdes qe meringa te jete e lidhur mire(trashe) dhe te jete e shndritshme.
 12. Marrim bazen e biskotave qe tashme eshte ftohur dhe shtojme ne te qershite.i hapim mire me nje luge.
 13. Me anen e nje  " sac a poche" (shiringa e embelsirave) mbulojme torten me meringen duke perdorur formen e yllit..
 14. Futim torten en furre te nxehte me temp 200° per 2' derisa meringa tezverdhet..Torta eshte gati te sherbehet
SHENIM:
TORTA SHERBEHET ME LUGE E NGRIHTE DHE SHOQEROHET ME AKULLORE OSE PANA.

martedì 3 luglio 2012

SFOLIATE ROLE ME PERIME TE GRILES

Veshtiresia:recete e lehte per tu pergatitur.
Koha e pergatitjes 30'

PERBERESIT:

 • 3 feta djathi kremoz (sottilette)
 • 1konfeksion me pasta sfoglia prej 240gr ose brume per byrek te pergatitur ne shtepi
 • 200 gr kungulleshka te prera ne feta te pjekura ne grill
 • 1 spec i madh i pjekur
 • 50 gr patllexhane ne feta te pjekura ne grill
 • 10 gr tul buke i fresket
 • Perzjerje barishtesh aromantike si borzilok,majdanoz...
 • 2 luge vaj ulliri
 • kripe sa duhet

PERGATITJA:
Grini ne mixer tulin e bukes me 2 luge vaj ulliri,pakez kripe dhe erezat.
shtrijme brumin sfogliat mbi letren e vet te furres.Shperndajme perzierjen me tulin e bukes dhe aromat
Shtrijme ne gjithe siperfaqen e petes perimet e grira ne rripa te holla dhe ne fund fetat e djathit kremoz.
Rrotulloni peten mbi mbushjen si ne figure dhe me pas e pjekim ne furre te nxehte ne temp. 200°C per 25'
Lereni te ftohet pakez.Gati per tu servirur.