martedì 3 luglio 2012

SFOLIATE ROLE ME PERIME TE GRILES

Veshtiresia:recete e lehte per tu pergatitur.
Koha e pergatitjes 30'

PERBERESIT:

  • 3 feta djathi kremoz (sottilette)
  • 1konfeksion me pasta sfoglia prej 240gr ose brume per byrek te pergatitur ne shtepi
  • 200 gr kungulleshka te prera ne feta te pjekura ne grill
  • 1 spec i madh i pjekur
  • 50 gr patllexhane ne feta te pjekura ne grill
  • 10 gr tul buke i fresket
  • Perzjerje barishtesh aromantike si borzilok,majdanoz...
  • 2 luge vaj ulliri
  • kripe sa duhet

PERGATITJA:
Grini ne mixer tulin e bukes me 2 luge vaj ulliri,pakez kripe dhe erezat.
shtrijme brumin sfogliat mbi letren e vet te furres.Shperndajme perzierjen me tulin e bukes dhe aromat
Shtrijme ne gjithe siperfaqen e petes perimet e grira ne rripa te holla dhe ne fund fetat e djathit kremoz.
Rrotulloni peten mbi mbushjen si ne figure dhe me pas e pjekim ne furre te nxehte ne temp. 200°C per 25'
Lereni te ftohet pakez.Gati per tu servirur.


Nessun commento:

Posta un commento