domenica 21 ottobre 2012

Byrek me qepe dhe arra.

Byrek me qepe dhe arra...ca i thone dhe burek :D
Sa nga ju e kane provuar kete pjate?Eshte nje nga me te shijshmet,e ne rast vizitash do ti benit miqte te lepijne thonjte :)

Per 4-5 persona duhen:

 • miell-500gr
 • uje 6 filxhane kafeje
 • kripe
 • niseshte per hapjen e peteve
Per mbushjen:
 • 4 qepe te medha
 • arra te qeruara dhe te grira 1 filxhan çaji
 • vaj 1 filxhan kafeje
 • gjalpe ose vaj per sperkatjen e peteve
Pergatitja:
Punojme brumin dhe e ndajme ne kuleçe te vegjel ne dy sasi te barabarta per peten e siperme dhe te poshtmen.
Lyejme tepsine me vaj ose gjalpe sipas deshires apo dietes tuaj.

Hapni çdo topth apo kulaç ne rreth me diameter  15 cm(edhe me pak nese nuk jeni shume eksperte)
Sperkatim me vaj ose gjalpe çdo rreth derisa te kemi mbaruar gjysmen e kuleçeve.
Hapim peten me diametrin e tepsise dhe e shtrijme mbi te.
Shtojme gjellen e ftohte.
Po keshtu veprojme dhe per hapjen e petes se dyte,vetem se ajo duhet te hapet me e madhe ne diameter se e para dhe shtrihet ne menyre te tille qe te krijoje rrudha.

Per pergatitjen e gjelles:
Kaurdisim * qepet ne vaj  me zjarr te ngadalshem.Sapo fillojne te veniten pak shtojme arrat e qeruara dhe te grira ne copa te vogla.Vazhdojme te kaurdisim derisa qepa te zverdhet dhe te tretet.shtojme pak uje sa te mbulohet gjella dhe e leme te zieje ne zjarr ta ngadalshem

Gjella natyrish pergatitet para brumit dhe mbushja behet  kur ajo te jete e vaket ose e ftehte,pasi ne te kundert rrezikon te shpoje peten.

*kaurdisim-Nje vizitor i blogut me beri verejtje,qe kemi fjalen tone te bukur shqipe "kavardisim" dhe jo kaurdisim.Kur behet fjale per gjuhen time te shtrenjte perpiqem te jem sa me perfekte gjithmone,jo vetem ne blog.I hodha nje sy edhe disa librave mbi gatimin ne shqip por edhe atje gjej te perdorur fjalen kaurdisim. Me dukej çudi te kisha gabuar...gjithsesi nje fije e holle dyshimi...
:D


Ju befte mire!


3 commenti:

 1. po kripe erza do ky byreku te lutem na thuaj

  RispondiElimina
 2. ne vend te 'kavardisim' eshte fjala shqip 'skuqim'.

  RispondiElimina