lunedì 15 ottobre 2012

Comlek me pule e kumbulla

kete recete e kam nxjerre nga neti,e kam provuar ta bej dhe eshte me te vertete shume e shijshme .

PERBERESIT:


 • -Nje pule te vogel ose me mire 2 zogj fshati
 • -qepujka 1 kg te qeruara dalin rreth 760 gr
 • -nje gote vere te bardhe te kualitetit te mire rreth 200 ml
 • -nje gote uje
 • -piper i zi nje luge caji
 • piper i kuq nje luge caji
 • -kripe nje luge e gjysem gjelle nje luge per qepujkat dhe gjysem tek thelat e mishit.
 • -kumbulla te thata majosh jo te embla si ato qe jane ne dyqane por qe thahen vete nga amvisat ose te blera nga fshataret 200 gr-250 gr
 • -2 luge gjelle narden ose salce kumbulle te tharte (ketu blihet ne dyqan turk)
 • -3 thelpinj hudhra-
 • 2-3 gjethe te vogla dafine
 • -2 karafila
 • -nje dru te vogel kanelle
 • -vaj ulliri 70-100 ml
 • -miell tek qepujkat nje luge gjelle dhe tek thelat e pules i lyen mire nga te gjitha anet,por jo patjeter mund edhe ta besh pa miell por ashtu ka nje shije te vecante dhe salca lidhet dhe copat dalin me bukur.
PERGATITJA:

Ne fillim lajme mire e mire pulen ose zogjte i presim ne thela i kriposim dhe i lyejme me pak miell e i skuqim lehte fare sa te marrin nje ngjyre te lehte.I veme ne tenxhere te zihen pak rreth 15 min me nje gote uje.
Qepujkat e qeruara i kaverdisim lehte fare ne vaj ulliri i shtojme aty miellin dhe e shuajme me veren.Aty shtojme piperin e kuq,kripen dhe erezat e tjera me radhe pervec hudhrave keto i ve ne tave nja 10 minuta para se ta nxjerre nga furra.Shtojme edhe salcen e tharte te kumbllave brenda.
Aty shtojme edhe thelat e mishit me lengun e zierjes.I leme mbi sobe te marrin vale dhe i ziejme lehte rreth 15-20 min mbi sobe dhe pastaj shtojme edhe kumbullat e thata.
I veme ose ne tave balte ose ne tenxheren tave ku i kemi zier dhe i pjekim ne furre te nxehte 220 grade ne fillim e mbuloj me leter alumini lart dhe para se ta heq nja 10-15 minuta shtoj hudhrat ja heq edhe letren dhe e le te marre nje faqe siper.Pasi eshte bere e heq nga furra dhe e le te pushoje nja 10-15 min para se ta servir!

Shenim:fotografia eshte thjesht dimostrative nga neti...receta behet akoma me e bukur se kjo ne figure.
Ju befte mire!

2 commenti:

 1. We аre a group of voluntеers аnd starting a new scheme in our communitу.
  Your websіte provided us with valuable informаtiοn tο work οn.
  You have done аn impressive job аnd our entirе community will be thanκful to yοu.  my web-ѕite - how to lose weight
  Also see my web site: how to lose weight

  RispondiElimina
 2. Thankyou for your comment. I'll take a look to your website. Wish you more success in your work

  RispondiElimina