martedì 9 ottobre 2012

Fileto vici me limon

Perberesit:

  1. Uje  ose leng perimesh 400 ml
  2. mish vici 600gr thuajse per 8 fileto
  3. miell sa duhet per te lyer filetot
  4. 1limon
  5. 1 luge niseshte
  6. 4-5 luge vaj ulliri
PERGATITJA:
Rrahim mishin e vicit te prere derisa te formohen fileto te holla,te cilat me pas i lyejme me miell nga te dy anet.
Ne nje tigan te thelle hedhim vajin e leme te nxehet pak dhe veme te skuqen berxollat ne te 2 krahet duke bere kujdes qe mos skuqen dhe as mos thahen.


I heqim kur jane gati dhe i vendosim ne nje pjate,ne nje vend te ngrohte.
Ne nje ene tretim ne sasine e ujit ose lengut te perimeve, 1 luge niseshte dhe me pas e hedhim tretjen ne tiganin ku skuqem mishin.

E leme ne zjarr duke i shtuar lengun dhe lekuren e grire holle te nje limoni.servirim po deshem me feta te holla limoni.

Nessun commento:

Posta un commento