mercoledì 3 ottobre 2012

Recete per briosh apo brioches

Kjo eshten nje  recete ideale per mengjesin tuaj apo edhe te femijeve.
Mund ta emertoj ndryshe edhe si "buka" e mengjesit,pasi  keto lloj paninesh apo brioshesh te bute mund ti mbushni si me marmallate,reçel ose mjalte,ashtu edhe me djathe,proshute,veze,etj,sipas shijeve tuaja.

Per 15 cope rreth 100gr secila duhen:


  1. Gjalpe 70gr
  2. miell i tipit 00 400gr
  3. miell manitoba 600gr *
  4. qumesht 500ml
  5. maja birre 50gr
  6. mjalte 70gr
  7. kripe deri ne 2gr
  8. sheqer 40gr
 *Mielli manitoba,per ata qe nuk e dine,eshte nje lloj mielli amerikan,qe perdoret ne keke,biskota e embelsira,pasi keto do te rezultojne me te buta sesa po te perdornim miell normal te tipit 00.Gjithsesi,ne pamundesi,,,mund te perdorni me se miri miellin 00 ne vend te manitobes.

PER NDRITCIMIN:

  1. qumesht 15ml
  2. 1 veze
PERGATITJA:
-Ngrohim qumeshtin ne temperature rreth 35-36°,pra te vaket.
Ne nje ene per punimin e brumit hedhim:
Miellin(te dyja tipet)
majane e tretur ne pakez qumesht te ngrohte
mjaltin
gjalpin ne temperature ambienti
sheqerin
qumeshtin e ngrohur
kripen 

-Fillojme te punojme brumin,derisa masa te jete e lidhur mire dhe e "shndritshme"

-E leme brumin ne nje ene keshtu perreth 30' ne nje temperature ambienti 24-25°
Pasi te kete kaluar koha e duhur,ndajme brumin ne copa 100gr ose ne sasine e deshiruar dhe formojme me secilen prej tyre shirita per ti dhene me pas formen e nje kermilli si ne figure.

-Vendosim format ne nje tepsi,mbi te cilen kemi shtrire karten e fures.

-Lyejme keshtu brumin me vezen e rrahur me qumesht dhe me pas e leme te vije, ne temperature rreth 28° per 40-50 min(psh ne furren e fikur,por me driten e ndezur)

-Si te mbaroje kjo kohe,i nxjerrim perseri nga furra dhe i lyejme perseri me vezen e rrahur me qumesht.

-I futim ne furren e ngrohur 200° per 20-25 minuta(gjithsesi kontrolloni qe te marin ngjyre te kuqeremte para se ti hiqni)

*Gjate pjekjes eshte mire qe te vini poshte tepsise nje ene(qe duron nxehtesine) me uje
Kur te jene gati i nxjerrim nga fura dhe i leme te ftohen duke i ndare nga jera tjetra.

Ju befte mire!!!

Nessun commento:

Posta un commento