sabato 13 ottobre 2012

Si behet brumi per makaronat?

Si gatuhet brumi per makaronat?
Per t'iu pergjigjur kesaj pyetjeje duhet me perpara te zgjedhim llojin e makaronave...Une sot po ju jap tre alternativa te ndryshme se bashku me recetat perkatese.

Shenim: mielli me i mire eshte ai i tipit grure i bute 00 dhe jo semola(perveç rastit te dyte)
vezet duhet te jene ne temperature ambjenti dhe jo te ftohta nga frigoriferi.

Lloji i pare:
Ideale per te gjitha llojet e makaronave te prera,por edhe ato te  mbushura:
 • 300gr miell gruri i tipit 00
 • 3veze,1 luge vaj
 • 1/2 luge kafeje kripe,1luge uje sipas rastit

Lloji i dyte:
Ky lloj brumi eshte ideal per makaronat e mbushura te tipit ravioli,tortellini etj...
 • 300gr miell i tipit semola gruri i forte(eshte me i verdhe ne sy dhe disi me i ashper)
 • 2veze
 • 4 te verdhavezesh
 • 1/3 luge kafeje me kripe,1 luge uje sipas rastit
Lloji i trete:
Eshte brume me shije te veçante,per shkak te perdorimit te shume vezeve.
Gjate gatimit brumi rritet ne vellim.Eshte i pershtatshem per makarona te tipit tagliatelle,fettuccine e te tjera te ngjashme...
 • 300gr miell gruri i tipit 00
 • 1veze e plote,7 te verdha,1 luge vaj
 • 1/2 luge kripe,1 luge uje sipas rastit

Punimi:

 • Sitim miellin mbi planin e punes e mbledhim grumbull dhe hapim nje vrime ne mes,ku hedhim vezet,vajin dhe kripen.
 • i rrahim pak me nje pirun ose me dore perberesit ne mes dhe me pas fillojme te punojme brumin.
 • Neqoftese kemi veshtiresi per mbledhjen e brumit,pasi rezulton disi i forte,shtojme 1 luge gjelle uje.Pasi e kemi punuar brumin mire formojme me te nje top dhe e mbeshtjellim me qese guzhine.
 • e leme te pushoje per 1 ore.
 • Marim brumin dhe e hapim me pets mbi planin e punes derisa te arrije trashesine e deshiruar.E palosim ne tre pjese dhe e presim ne shirita per makaronat e gjata,duke pasur kujdes qe mos te ngjitet brumi...ose ne varesi te llojit te deshiruar te makaronave e presim si duam...Nessun commento:

Posta un commento