mercoledì 31 ottobre 2012

Supe kunder gripit (receta te gjyshes :) )

Shpesh shendeti kalon nepermjet tavolines.Le te provojme ne kete stine te ftohte pjata te cilat parandalojne gripin dhe te ftohurin.Kjo do te jete dhe dreka ime per sot.

Perberesit:


  • 1 pule e ndare dhe e prere ne copa
  • 3 karota
  • 2 patate
  • 1 sedan (nuk e di mire si quhet ne shqip kjo,po ju bashkangjit fotografine)
  • 6domate
  • 1 qepe 


Pergatitja:
Presim pulen ne copa,patatet dhe domatet ne kubike,karotat ne rrathe,qepen dhe sedanin holle.
I veme te gjitha ne nje tenxhere te larte te zjejne,i mbulojme mire me uje dhe i leme ne zjarr perreth 90'.
Nese doni mund te shtoni ne fund 1 dore makarona per supe ose fidhe,te cilat zjejne me shpejt.


shenim:E di qe shume nga ju do te me thone ti kaurdis me pare ne vaj,qepen,domatet....etj....por meqenese eshte nje recete ne te miren e shendetit,evitoj ta bej kete gje,pasi skuqja shkaterron shume nga vlerat ushqimore...Sipas deshires mund te shtoni ne recete perime te tjera,te cilat mund te bejne vetem mire...
Ne figure eshte sedano,qe perdoret ne supa,pasi jep shije dhe arome,perveç vlerave te tjera.

Ju befte mire!!!

1 commento:

  1. Sedano quhet selino te pakten keshtu e njohin ne tregn shqiptar

    RispondiElimina