sabato 13 ottobre 2012

TORTE ME PORTOKALL DHE SHEGE

Meqenese eshte stina e shegeve po ju propozoj kete embelsire te shijshme dhe te zbukuruar nga kontrasti i panes me kokrat e sheges...

Perberesit per torten:


 1. 300gr miell i tipit  00
 2. 1 zarf me maja per embelsira
 3. 150gr  margarine
 4. 2 veze ne temperaturen e ambjentit
 5. 150gr sheqer
 6. 5-6 luge me leng portokalli ose qumesht
 7. lekura e nje portokalli
 8. pakez vaniglie


Per mbushjen:


 1. 300 ml panna
 2. 50gr sheqer pluhur
 3. 1shege mesatare


Pergatitja:

 1. Ndezim furren ne temperature 120°.Marrim nje tave embelsirash te diametrit 20mm e lyejme me gjalpe ose shtrojme ne te leter furre.
 2. Punojme margarinen me sheqerin dhe vaniljen derisa te behet e bute dhe  kremoze.Menjane bashkoni miellin me majane dhe siteni 2 here.
 3. Fillojme e rrahim vezet nje e nga nje dhe pas çdo here qe shtojme 1 veze,shtojme dhe 1 luge miell.Vazhdojme te rrahim mire duke shtuar 2-3 luge miell here pas here...derisa te kemi perdorur gjithe sasine...Sapo perzierja behet disi e thate e hollojme me lengun e portokallit.Ajo duhet te rezultoje  e bute por jo e lengshme.
 4. Shtojme lekuren e portokallit te prere holle dhe pastaj e hedhim ne stampe per tu pjekur.E leme ne furre perreth 40' (gjithsesi kontrolloni per te qene me te sigurt,ashtu si u kam thene edhe here tjeter une perdor shkopin prej druri per shishqebap per te kontrolluar...)
 5. Pasi ta keni hequr nga furra lereni 10' te pushoje dhe me pas e heqim edhe nga tepsia
 6. Kur pandispanja te jete ftohur,ne nje tas rrahim panen derisa te forcohet  dhe ma pas bashkojme sheqerin pluhur.Rrahim per pak sekonda dhe panna eshte gati per farçiture.
 7. Ndajme pandispanjen ne 2 ose 3 shtresa.
 8. Vendosim ne nje piatance shtresen e pare te pandispanjes dhe e mbulojme me pana.Nese preferoni,para se te shtroni panen mund te lagni pandispanjen me pak leng portokalli,ose me shurup si per kek(punoni me fantazi,ne baze te deshires dhe shijes tuaj)Mbi pane shtrojme nje grusht me kokrra shege.Po keshtu do te veprojme dhe me shtresen e dyte dhe te trete...Torta eshte gati.
 9. Ju befte mire!!!


Nessun commento:

Posta un commento