giovedì 22 novembre 2012

QOFTE PULE ME SEZAMO

Ashtu si ju premtova,per kete recete do te perdorim tepricaen e mishit te pules,ose nese doni ta provonni gjithsesi,mund te perdorni gjoksin e pules per kete recete te thjeshte,te shpejte e mbi te gjitha te shijshme ;)


Perberesit:


  • 500gr pule ose avanca pule
  • 2veze
  • 30gr tul buke
  • kripe,piper
  • nje luge majdanoz
  • miell,buke te grire
  • fara sezami
  • vaj per skuqje

Pergatitja:

Veme te gjitha perberesit ne mixer,perveç miellit ,bukes se grire dhe sezamit dhe i grijme.
Formojme qofte te vogla,qe i punojme me dore,i lyejme me miell,me pas i kalojme ne nje veze te rrahur e ne fund ne buken e grire te perzier me fara sezami.
Me pas proçedojme me skuqjen.Pjata eshte gati.Ju befte mire!

Nessun commento:

Posta un commento