martedì 13 novembre 2012

RECETA GATIMI: QOFTE ME EREZA

Kjo eshte nje nder recetat Italiane per gatimin e qofteve,qe i perafrohet disi dhe menyres tone te gatimit.
Si behen qoftet?

PERBERESIT PER 40 QOFTE:


 • 150gr buke e thate
 • 2qepe
 • 2thelpinj hudher
 • 1kg mish i grire
 • 3 luge majdanoz i grire
 • 4veze
 • 1 luge e vogel me aroma per cous cous
 • 1 luge e vogel me perzierie 4 erezash te ndryshme
 • kripe,piper
 • 100gr miell
 • 6 luge vaj ulliri

PERGATITJA:

 1. Zbutim buken ne uje per 10',me pas e shtrydhim me duar,derisa te humbasi ujin.
 2. qerrojme qepet dhe hudhrat dhe i grijme se bashku
 3. ne nje tas perziejme mishin,buken e zbutur,qepet,hudhrat,majdanozin,2 veze dhe aromat,kripim dhe hedhim piperin e zi.
 4. ne nje pjate te thelle,rrahim 2 vezet me 2 luge uje.Hedhim ne nje tjeter pjate te thelle miellin
 5. Marrim perzierjen e qofteve dhe me duart te njomura formojme toptha te dimensionit te deshiruar,i lyejme ne veze dhe me pas ne miell
 6. Receta origjinale thote qe do i skuqim ne keto 6 luge vaj ulliri qoftet ne nje tigan natyrisht te veshur,qe nuk lejon ngjitjen.
 7. Une ndjek proçeduren alla shqiptarçe :D.... i skuq ne tigan me shume vaj luledielli dhe i le te kullojne ne leter guzhine,qe te humbin lyren e tepert.
 8. Serviret  me perime te fresketa,sallata dhe shoqerohet me vere te kuqe...ose birra Korça ;)
Receta eshte gati.Ju befte mire!
Nessun commento:

Posta un commento