mercoledì 19 dicembre 2012

Kulaç me kos

Pergatitja e kulaçit eshte e thjeshte.Sekreti qendron ne zenien e brumit pak me te forte se ai per byrek dhe ta punoni energjikisht.


Perberesit per 4 persona:

 • 750gr miell
 • 1 kokerr veze 
 • 4-luge kos:pak vaj 
 • nje maj luge sode buke
 • nje lug kafe me kripe 
 • uje te vaket sa te na duhet

Pergatitja:

Ne nje tas te madh hedhim miellin,e perziejme me kripen dhe soden,me pas bashkojme kosin dhe fillojme te mbledhim brumin duke shtuar dalengadale ujin e vaket derisa te na formohet nje brume pak i forte.Punojme brumin energjikisht dhe ne fund e mbledhim duke e rrumbullakosur.E lyejme me miell dhe e veme mbi tepsine e deshiruar per ta pjekur.e shpojme lehtas me pirun krejt siperfaqen.E leme 30' te pushoje te mbuluar me nje pecete dhe me pas e veme ne furre per ta pjekur ne temperature maksimale.E heqim nga furra kur shikojme se ka kulluar  mire.


7 commenti:

 1. receta e mire per kulacin,po vezet kur ia hidhni brumit?

  RispondiElimina
  Risposte
  1. kulacim için çok iyi bir reçete kanıtlamıştır maç çok iyi

   Elimina
 2. nje recet shume e mire dhe e vecante

  RispondiElimina
 3. a mund te zevendsohet soda me maja ?

  RispondiElimina
 4. a mund te zevendsohet soda me maja ?

  RispondiElimina
 5. A mund mos ta perdor kosin ?

  RispondiElimina
 6. Mund mos ta perdor kishin?

  RispondiElimina