martedì 11 dicembre 2012

Lazanja me salmon te tymosur

Kjo eshte nje recete te cilen nese deshironi mund  ta servirni per festat,pasi eshte e shijshme dhe e veçante.

PERBERESIT:


  • 300gr salmon i tymosur
  • lazanja te fresketa pete
  • 200gr miell
  • 2liter qumesht
  • 200gr djathe grana
  • 200gr gjalpe
  • kripe
  • arre moskat

Pergatitja:

Pastrojme dhe perziejme kungulleshkat.
Pergatitim ne kete menyre beshamelen:Perziejme qumeshtin me miellin pa lene kokrriza,me pas shtojme gjalpin,kripe sa duhet dhe i leme te zjejne derisa te bjeri ne vale.Aromantizojme me pak arre moskat.
Ne nje tave hedhim nje shtrese te  mire beshamele,rreth 1cm,shtrojme lazanjat dhe mbi to pak salmon dhe disa kungulleshka te prera ne rrathe,mbulojme me beshamele nje shtrese rreth 1cm dhe vazhdojme keshtu derisa te na mbarojne perberesit per receten.Mbi peten e fundit do te hidhet vetem beshamele.Futim ne furren e ngrohur me pare dhe e leme derisa te marri nje ngjyre te kuqeremte siper .

Receta eshte gati ju befte mire.Foto nga neti,sa per t'iu dhene 1 ide...Nessun commento:

Posta un commento