mercoledì 19 dicembre 2012

Receta gatimi per vitin e ri

Keto jane sugjerimet e blogut tone per vitin e ri.Po ua sjellim perpara me qellim qe te keni kohe per pergatitjen.

ANTIPASTA DHE SALLATA:
TURSHI TE NDRYSHME


 • Laker turshi
 • speca te mbushur me gjize
 • Patllexhane turshi


Pjate te pare:

Byrek me gjize dhe veze ose petanik me fasule

Mishi:

Mish viçi rrosto
Tave me mish qengji
Berxolla derri


Per zbukurimin e pjatave:
Veze te zjera
patate te skuqura
lloji i preferuar i djathit

Per daten 1 janar mund te pergatitni pulen me kulaç me leng (popare)

Si mendoni per kete lloj menuje? Cfare do te shtonit ose do ti hiqnit?

10 commenti:

 1. ne kete pjes gjithqka eshte mir po mendoj se turshit per vit te rii sbon me i qit ne tavolin po ashtu do te kish shtuar patate te ferguara ne mes permbi me kaqkavall ,vere e pije te ndryshme tjeter ma shum veq bahet bajat me fol

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Turshite jane nje nder alternativat. Ne nje tryeze Korçare nuk do te mungojne psh...Natyrisht une vleresoj dhe mirepres me kenaqesi çdo ide te re, e cila do te pasuroje webfaqen tone. Faleminderit per komentin!

   Elimina
 2. une mendoj qe eshte shume mire por duhet shtuar peshku dhe prodhimet e detit

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Po, zakonisht peshku eshte pak i vleresuar ne traditen shqiptare per festat. Une personalisht atje ko do ta festoj neser kam zgjedhur menu me baze peshku. Mirepres sugjerimin, por per mungese kohe mqse jam e vetme ne mirembajtjen e sitit, nuk kam hedhur ende receta te ketij tipi.

   Elimina
  2. eshte shum mire keshtu

   Elimina
 3. Ckemi! Une do te doja shum nje recet gatimi per vitin e ri ..por e plote ..mundeni?? :D

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Per fat te keq eshte pak vone. Do te perpiqem te hedh ndonje recete te re sot, nderkohe mund te shfrytezoni ekzistentet.

   Elimina
 4. do te doja nje menu e cila te jete e thjeshte per tu gatuar posacerisht per vitin e ri .ju lutem me ktheni pergjigjje sa me pare

  RispondiElimina
 5. Me pelqen menuja e sugjeruar. Eshte plotesisht tradicionale shqiptare dhe e lehte ne pergatitje. Edhe djemte e mi kur vijne nga jashte shtetit, pikerisht keto pjata me kerkojne. Falemnderit!

  RispondiElimina