lunedì 3 dicembre 2012

Recete e thjeshte:akullore shtepie

E di qe eshte dimer miqte e mi,por ka nga ata te cilet nuk heqin dore nga akullorja as ne kete stine (si psh une ;) )
Kjo eshte recete e thjeshte dhe e shpejte per pergatitjen e akullores ne shtepi.


PERBERESIT:

  •  500 ml qumesht
  •  3 kokrra veze
  •  4 luge supe sheqer
  •  recel
  •  1luge supe niseshte
  •  vanilje
  •  arra ose bajame

PERGATITJA:

1.Rrihen mire te verdhat e vezeve me sheqerin.
2.Shtohet mbi to niseshteja.
3.Perzihen me qumeshtin e ngrohur ne zjarr.
4.Hiqet nga zjarri,lihet te ftohet dhe i hidhen brenda receli,arrat ose bajamet.
5.Te bardhat e vezeve rrihen debore,perzihen me kremin dhe hidhen ne forme.
6.Ftohen ne frigorifer per rreth 3 ore(ne ngrirje)

JU BEFTE MIRE!

3 commenti: