martedì 18 dicembre 2012

Sallate me peshk ton dhe brokoli
Përbërësit:

• Sallatë e gjelbër, 
• ton-konservë, 
• kokrra misri të ziera, 
• kaçkavall i prerë në katrorë të vegjël, 
• lulelakër e gjelbër (brokoli), 
• domate, 
• kripë, uthull molle, vaj ulliri.


Përgatitja:

Brokoli vlohet 5 minuta. Toni grimcohet. Mbi fletë sallate të vendosura në pjatë, radhiten domatet e prera në rrathë. Toni, misri dhe kaçkavalli përzihen dhe derdhen në mes të pjatës. Aty këtu vendosen edhe lulet e brokolit. Me përzierje vaji, uthulle dhe kripë, spërkatet sallata disa minuta para servirjes.


Nessun commento:

Posta un commento