giovedì 6 dicembre 2012

TORTE ME BUDING

PERBERESIT PER 10 PERSONA:
 • 4 budingje vanilje
 • 400 gr arra, 400gr arre kokosi (kokos)
 •  40 gr biskota te bluara
 • 1 margarine (250 gr)
 • 1.5 kg qumesht 
 • 12 luge (gjelle) sheqer,
 • 200 gr cokollate. 

Pergatitja: 


Pasi te zihet qumeshti se bashku me sheqerin dhe margarinen, hedhim budingjet e shkrire me pare me pak qumeshet ose uje te ftohte.Kur budingu te behet nje mase, ndahet ne 3 pjese. Ne njeren, hidhen arrat, ne te dyten kokosi dhe ne te treten biskotat e bluara. Pasi te perzihen mire , ne nje ene katrore ose tave shtroni masen me biskota ne menyre qe te jete rrafsh, me pas ate me arra dhe ne fund me kokos. Ne nje ene tjeter shkrini cokollaten me pak margarine. Te nxehte e shtroni mbi torte dhe e dekoroni sipas deshires.12 commenti:

 1. torta po duket shum e mir nga pamja, por problemi eshte qe nuk po mund ta gatuaj sepse nuk e keni qartesuar mit gatimin e saj. Ju pershendes Blerta.

  RispondiElimina
 2. Pershendetje Blerta. Une e rilexova receten dhe me duket e qarte dhe e thjeshte per realizim. Nuk e di ne cilen pjese te recetes "humbet" Gjithsesi po te shkruaj edhe njeheere ne vija te pergjithshme realizimin:
  Budingu do te jete ai ne pluhur, qe shitet i gatshem ne dyqan. Do ta tretesh fillimisht ne pak uje te ftohte ose ne pak qumesht te ftohte. Pjesen tjeter te qumeshtit do ta lesh te bjeri ne vale dhe do te hedhesh ne te budinget e tretur.
  E le pakez te zjeje ne zjarr te ulet duke trazuar vazhdimisht. me pas e ndan ne tre ene te ndryshme duke i perzier keshtu:nje me kokos nje me arra te treten me biskota. Ne nje tave ose ne enen e deshiruar fillo e shtroji me rradhe: budingu me biskotat, mbi te ai me kokos dhe ne fund ai me arra.. ne fund i mbulon me margarinen e shkrire me çokollate.
  Shpresoj te jem me e qarte tani.
  Pershendetje

  RispondiElimina
  Risposte
  1. shume te mira recetat

   Elimina
  2. me qart ska ku te shkoj ,,na kenaqet me keto recetat nje pyetje kisha torta duhet te futet n ngrirje apo jo :))

   Elimina
 3. 400 gram biskota te bluara

  RispondiElimina
 4. pershendetje margarinen shtojm kur jem duke ber budingjin

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Margarina shtohet qe ne fillim me qumeshtin dhe me pas bashkohet me budingun e tretur

   Elimina
 5. Ju lumshin duart shum e mir duket nga pamja,a nga shija se kena provu

  RispondiElimina
 6. shum e mir po duket torta

  RispondiElimina
 7. Shume e mir a dhe une e gatuaj po pak me ndryshe

  RispondiElimina
 8. sa e shijshme qe duket nga pamja ........!!!!!

  RispondiElimina