martedì 15 gennaio 2013

Recete per embelsire : embelsire me molle

Kjo embelsire me molle eshte e ndryshme nga videoreceta qe kam publikuar kohe me pare.Ndersa embelsira tjeter eshte e shpejte, kjo kerkon pakez me teper pune, por ja vlen pasi del shume e shijshme. Me eshte dhene nga guzhinierja e nje restoranti qe frekuentoja dhe ishte nje nga embelsirat, prej te cilave nuk mbetej as edhe nje therime :)

Pergatitja  sipas rradhes se punes:


 • Marim 3 molle, i presim ne feta dhe i sperkatim me lengun e nje limoni.I leme keshtu  derisa te pergatitim brumin
PER BRUMIN DUHEN:

 • 450gr miell
 • 100gr sheqer
 • 1 zarf pluhur per embelsirat
 • pak arome portokalli (nga koncentratet qe shiten te gatshme)
 • 150gr gjalpe  i ftohte i prere ne copeza
 • 1 veze
 • 125gr kos i bardhe
Perziejme te gjithe perberesit me qellim qe te formojme brumin.Pasi brumi te jete gati e ndajme pergjysem.
Marim njeren pjese dhe hapim nje pete me trashesi 0,5cm.Peten e vendosim ne tepsi ku kemi shtruar leter furre dhe mbi pete shtrojme mollet dhe shperndajme mbi to 100gr sheqer.
hapim peten e dyte njelloj me diametrin e te pares (pak a shume diameter 30cm) Mbyllim mire anet dhe e futim ne furre 180° derisa te piqet. Kur eshte gati e presim ne copa te formes dhe madhesise te deshiruar dhe e servirim me sheqer pluhur siper.

Receta eshte gati, ju befte mire!

4 commenti:

 1. wow swper embelsire
  e provova kete embelsire dhe doli e mrekullueshme :))

  RispondiElimina
 2. Duhet theksuar qe duhet 100gr sheqer per brumin dhe 100gr sheqer per mollet.

  RispondiElimina