venerdì 4 gennaio 2013

Role pule me lajthi

PERBERESIT PER 4 PERSONA:


 • 4 fileto gjoks pule
 • 4 feta pançete  ose proshute
 • 2 karota
 • 1 qepe
 • nje tufe selino
 • 150ml vere e bardhe e thate
 • 1 garuzhde me leng pule
 • 100gr djathe i grire i tipit pekorino
 • 60gr lajthi
 • 1 luge çaji me miell
 • ca luge vaj ulliri
 • kripe e piper

PERGATITJA:

 • RRAHIM FILETOT E PULES DHE SHTRIJME MBI SECILEN PREJ TYRE FETEN E PANçETES
 • SISTEMOJME MBI SECILEN PREJ TYRE NJE SALCICE DHE E RROTULLOJME MISHIN.ME PAS LIDHIM SECILEN FETE ME SPANGO GUZHINE
 • NE NJE TENXHERE SKUQIM QEPEN E PRERE NE FIJE ME KAROTAT DHE SELINONE SHTOJME ROLETE E PULES DHE I KAURDISIM
 • I SHUAJME ME VERE DHE E LEME TE AVULLOJE PER 10',SHTOJME LENGUN E PULES,ULIM FLAKEN DHE E LEME TE ZJEJE PER 40'
 • KUR MUNGOJNE VETEM 5' NGA ZJERJA KOMPLETE SHTOJME LAJTHITE,KRIPE E PIPER DHE PERZIEJME.KUR PERFUNDON ZJERRJA HEQIM MISHIN DHE PERIMET NGA TENXHERJA.
 • VEME PERSERI TENXHEREN NE ZJARR TE NGADALTE SHTOJME DJATHIN DHE PERZIEJME DERISA TE PERFITOJME NJE SALCE HOMOGJENE DHE LISHO.
 • SISTEMOJME NE FUND TE CDO PJATE NJE SHTRAT VERDURASH DHE LAJTHISH,VENDOSIM SIPER SECILES ROLENE E MISHIT DHE RREGULLOJME ME SALCEN ME DJATHE. PJATA ESHTE GATI,JU BEFTE MIRE!!!
Foto nga neti


Nessun commento:

Posta un commento