sabato 19 gennaio 2013

Supe me peshk

Supa me peshk eshte nje recete tradicionale. Pergatitet duke perdorur gjithe peshkun,por mund te pergatitet vetem me kokat e peshkut te madh si trofte, krap etj...
Si perberes shtese per te pasuruar pjaten perdoren perimet.


PERBERESIT


 • 2 peshq te medhenj (ose minimumi 6koke)
 • 1 qepe
 • 2-3 karota
 • 2patate
 • 1 luge miell
 • vaj ulliri
 • kripe, limon, gjrthe dafine,piper i zi koker sa duhet

Pergatitja:

Ne nje tenxhere te thelle veme te zjeje ne 1 liter uje peshkun me qepen e grire imet,karotat dhe patatet.Rregullojme me aromat dhe kripe.
Nese perdorim kokat leme te zjejne 20' si te kete rene uji ne vale dhe i heqim, nese perdorim gjithe peshkun pas 20'' zjerrjeje e heqim nga vala e nxjerrim ne nje pjate dhe e pastrojme nga halat. Lengun e kullojme nepermjet nje kullueseje,ndersa perimet  i shtypim me pirun ose me mire me mikser dhe i bashkojme perseri me lengun.
Ne nje tigan me 4-5 luge vaj ulliri skuqim miellin dhe me pas e bashkojme me lengun duke bere kujdes qe te mos mbetet kokrriza.Bashkojme edhe peshkun dhe e leme te zjeje perseri 10' duke e rregulluar me limon ose uthur dhe duke kontrolluar trashesine e lengut me qellim qe te jete e deshiruara.
Receta eshte gati.Ju befte mire!

7 commenti:

 1. My brother suggested I might like this website.
  He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this
  information! Thanks!

  RispondiElimina
 2. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the
  rest of the site is extremely good.

  RispondiElimina
 3. Hi my name is Jayson. Few days ago. i published a article about the best gynecological clinic address in Hanoi.

  Hope you read and feedback your review to me. Tks. Here is my article link: http://bit.ly/2STmuTE

  RispondiElimina
 4. hi, i am Nickolas. Few day ago, i published a great article about
  phu khoa. I think it will be usefull for you now.
  So if it is right, i can read my article at here:

  RispondiElimina
 5. Hi there, I enjoy reading all of your article post. I like to write
  a little comment to support you.

  RispondiElimina
 6. Hello, I wish for to subscribe for this web site to obtain latest updates, therefore where can i do it please assist.

  RispondiElimina
 7. It is perfect time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I have read this post and if I could
  I wish to suggest you few interesting things or
  suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article.

  I want to read even more things about it!

  RispondiElimina