sabato 2 febbraio 2013

recete gatimi ballokume elbasani

Ballokume elbasani
Kjo recete gatimi eshte embelsire karakteristike e zones se Elbasanit.
Ballokume  gatuhet kryesisht ne diten e veres ne 14 mars

PERBERESIT:

  • 1kg miell misri
  • 100 gr miell gruri
  • 8veze 
  • 400gr gjalpe
  • 50ml qumesht 
  • 1kg sheqer

PERGATITJA

Ballokumet do te pergatiten ne kete menyre:

Tretim gjalpin ne nje tenxhere dhe me pas e bashkojme me sheqerin duke e rrahur derisa te formoje nje shkume te bardhe.

Ne nje tas, perziejme vezet e plota me qumeshtin dhe me pas i bashkojme me gjalpin duke rrahur vazhdimisht. bashkojme te dy llojet e miellit me masen e mesiperme dhe vazhdojme te rrahim me pirun.
Leme brumin e ballokumeve te pushoje perreth 20' Nese pas kesaj kohe

brumi na duket i qullet do ta punojme perseri duke shtuar dhe pakez miell.
Ndajme brumin ne rrathe me madhesi mesatare, i shtypim me dore dhe i vendosim ne enen e pjekjes.

Ballokumet, preferohet te piqen ne ene bakri ose qelqi.
Pjekja do te behet ne furre te parangrohur ne temperature 170 °

Receta eshte gati. Ju befte mire!2 commenti: