venerdì 1 febbraio 2013

SALCA

Si gatuhet salca me domate te fresketa.
Duket si diçka e pallogaritshme per amvisat, por edhe nje salce e thjeshte si salca me domate, kerkon tekniken e saj, per te arritur nje shije sa me te mire dhe konsistencen e duhur.

KOHA:20'
VESHTIRESIA: MESATARE


PERBERESIT PER 1L SALCE
  • 1,5 domate te qerruara
  • 100gr qepe
  • 100gr karota
  • 50gr selino
  • 100 ml vaj ulliri
  • 1 gjethe dafine
  • gjysem speci djeges
  • borzilok
  • kripe

PERGATITJA

Pastrojme perimet dhe i presim ne forme kubike.
I skuqim pak ne gjysmen e sasise se vajit te ullirit.

Shtojme domatet e qeruara, dafinen dhe specin djeges. kripim.

Leme ne flake te ulet  per 45'
Heqim dafinen.

Kalojme salcen ne mullirin e perimeve dhe e kompletojme me borzilok dhe vaj.

Salca eshte gati. Ju befte mire!

Nessun commento:

Posta un commento