giovedì 28 marzo 2013

Oriz me luleshtrydhe

Orizi me luleshtrydhe eshte nje pjate e pare e shijshme dhe e veçante, qe mund ta gatuajme ne festa apo pervjetore por edhe ne nje mbremje te thjeshte romantike


Perberesit per 4 persona:


 • 15 luleshtrydhe 
 • 1gote vere e bardhe
 • 1 qepe
 • vaj
 • 300gr oriz
 • kripe
 • 2 luge pluhur i koncentruar perimesh
 • uje i ngrohte sa mjafton
 • djathe i llojit parmigiano sipas deshires
 • gjalpe 
PERGATITJA:

Presim luleshtrydhet dhe i perziejme me veren ne nje ene.

Ndajme qepen ne feta dhe e trazojme derisa te zverdhet ne tigan

Shtojme orizin dhe e skuqim

Sfumojme orizin me veren e luleshtrydheve

Kripim sipas shijes

Fillojme te shtojme pak e nga pak lengun e ngrohte te ndertuar me ujin dhe pluhurin e koncentruar te perimeve.

Ne gjysmen e zjerrjes shtojme luleshtrydhet

Ne fund rregullojme me gjalpe dhe djathe

Kompletojme me copeza luleshtrydhesh. Sipas deshires mund ta lini orizin me te lengshem si ne fig. e pare ose pilaf si tek fig. e dyte

Pjata eshte gati, ju befte mire
martedì 26 marzo 2013

Recete per buding me pandispanje

Budingu me pandispanje eshte nje embelsire e thjeshte per tu realizuar dhe natyrisht e shijshme. 

PERBERESIT:

 • 6VEZE
 • 6LUGE SHEQER
 • 6LUGE MIELL
 • RRUSH I THATE, ARRA
 • BEKER DHE VANILJE
PER SHURUPIN:
 • 2 GOTA E 1/2 SHEQER
 • 3GOTA UJE
PER KREMIN
 • 6LUGE SHEQER
 • 4 VEZE
 • 4LUGE MIELL
 • 4 GOTA QUMESHT
PERGATITJA:

Rrahim vezet me sheqerin, hedhim vaniljen, bekerin pastaj miellin e perzier me arra dhe rrush te thate
E hedhim ne tave dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170°
si te piqet dhe te jete i ftohte i hedhim shurrupin te vakur ( shuripin e ziejme per 5')

PERGATITJA E KREMIT

Hedhim gjysmen e qumeshtit ne tenxhere sa te vaket dhe me pas bashkojme ne te masen e pergatitur me vezet e rrrahura, pjesen tjeter te qumeshtit, miellin , sheqerin dhe nje vanilje.
Do ju keshiòlloja te shtonit edhe pak esence limoni ose lekuren e grire te 1 limoni(vetem cipen e holle pa te bardhen) Trazojme me kujdes qe te mos formohen kokrriza. dhe pasi trashet e heqim nga zjarri, e leme pak te ftohet dhe ja hedhim kekut siper.
E sperkatim te gjithen me kanelle.
Embelsira eshte gati. Ju befte mire!


lunedì 25 marzo 2013

Qofte me pure patatesh

Qoftet me pure patatesh jane nje pjate e lehte dhe e shijshme, e vleresuar sidomos nga me te vegjelit e shtepise.
Si pergatiten qoftet me pure patatesh, qe ne kemi perzgjedhur ne varietetin e recetave per kete pjate:

PERBERESIT:


 • mish viçi dhe derri i grire 500gr
 • 2-3 kokrra qepe
 • 5 domate
 • vaj 6 luge
 • 5-6 patate
 • djathe per pice
 • qumesht sa duhet
 • kripe, piper i zi
 • gjalpe
 • hudhra,piper i zi,majdanos,rrigon dhe veze per qoftet.

PERGATITJA:

Pergatitim qoftet ne menyren tradicionale, qe gjithe amvisat e dine, i lyejme  me miell dhe i futim ne furre te piqen per 20'.

Ne nje tigan skuqim qepet, hedhim domatet e grira dhe rregullojme me kripe, piper dhe pak sheqer.
ziejme patatet per 20-30', i kullojme, i qerrojme dhe i shtypim me pirun. I hedhim gjalpin, qumeshtin dhe djathe per pica.

Nxjerrim qoftet nga furra,  shtojme salcen me qepe dhe domatet, pastaj purene.I mbulojme me djathin e mbetur dhe copa gjalpi dhe i futim ne furre duke i lene derisa te shkrihet djathi dhe te krijohet nje cipe e kuqe.

Pjata eshte gati. Ju befte mire!


venerdì 22 marzo 2013

Pica te mbushura me djathe dhe domate

Keto pica te mbushura me djathe dhe domate mund te jene nje zgjidhje e mire per femijet si ushqim per te marre me vete ne shkolle apo dhe per piknik.
Eshte e lehte per tu realizuar, mund ti shtoni sipas deshires edhe feta proshute ose sallami si dhe aromat qe deshironi.


Perberesit per brumin e pices:


 • 600gr miell
 • 1 kub maja
 • kripe sa duhet
 • 1 luge shqer
 • 2 luge vaj ulliri
 • uje i vakur sa duhet

Per mbushjen duhen:
 • mozarella e grire sa duhet
 • 5 domate  mesatare
 • sipas deshires feta proshute ose sallami
 • majdanoz igrire holle

Pergatitja:

Pergatitim brumin si per pizza, e ndajme ne dy pjese te barabarta, i veme ne nje ene te gjere duke i mbuluar me nje picete sterile dhe e leme te 2-fishoje  vellimin perreth 30'

Hapim petet ne diameter te barabarte te trasha sa per pice.
Ne njeren nga petet fillojme e shtrojme domatet duke lene distance te mjaftueshme ndermjet tyre (ndihmohuni nga nje gote) Mbi domate shtrojme djathin e grire holle,majdanozin dhe nese deshirojme, mbulojme me fete sallami apo proshute. Perfundojme  duke mbuluar me peten tjeter dhe ndajme me ndihmen e nje gote ne rrathe ashtu sikurse tregohet ne figure.
Shtypim me gisht anet per ti bashkuar me njera-tjetren

Vendosim ne tepsine e mbuluar me leter furre dhe pjekim ne furen e parangrohur ne 200°


mercoledì 20 marzo 2013

Buke me miell qiqrash

Kjo eshte menyra e dyte dhe me e thjeshte per realizimin e bukes me qiqra dhe behet me miellin e qiqrave.

Kliko ketu per menyren klasike me qiqra te shtypura apo te ndara pergjysem.

PERBERESIT:

 • 200gr miell qiqrash
 • 200gr miell i tipit 0
 • 200gr miell semola
 • 250gr uje
 • 1luge kripe
 • 1luge e vogel vaj ulliri
 • 1 luge e vogel sheqer
 • 1 kub maja birre
PERGATITJA

Shkrijme majane dhe sheqerin ne ujin e ngrohte dhe me pas bashkojme dhe perberesit e tjere. Zeme brumin dhe e punojme mire. E leme te vije dhe te 2-fishoje vellimin. 

Brumi do te ndahet ne kuleçe sipas deshires ose i jepet forme gersheti a çfaredolloj.... dhe vihet ne tepsine e lyer me vaj ulliri..

Lihet ne nje vend me temperature te qendrueshme qe te shtoje perseri vellimin. 
Kur eshte gati e pjekim ne temperature 200° ne furren e parangrohur..

Ju befte mire

MENYRA TJETER


Buka me qiqra

Buka me qiqra eshte karakteristike e zones se Korçes, por e gjen edhe ne qytete te tjera si Elbasan, madje e dhe ne kosove.
Per pergatitjen e bukes me qiqra mund te perdorim dy menyra te ndryshme. E para dhe me klasikja e perdorur eshte duke perdorur nje grusht me qiqra te shtypura. Kjo proçedure eshte pak e gjate pasi nuk kerkon maja dhe duhet pak eksperience per ta realizuar.
Menyra tjeter per pergatitjen e brukes me qiqra eshte duke perzier miell qiqrash me miell te tipit 00.
Po ju vendos te dyja menyrat:

MENYRA KLASIKE (ME QIQRA, PA MAJA)

Përbërësit : 

 • Një grusht qiqrash (eblebija kosovarçe)  të ndara mëdysh

 • 3-4 filxhan kafeje me miell

 • Ujë i nxehtë 70-80 grade celsius

 • Një lugë gjelle sheqer

 • Kripë sipas deshirësProçedura

 • Hidhet mielli mbi qiqrra

 • Shtohet uji i nxehtë

 • Përzihen qiqrat, mielli dhe uji derisa të përfitojmë një brumë të hollë si qull (pak a shumë si brumi i piadinave)

 • Lihet brumi gjithë natën në një enë mbuluar me kapak dhe në një ambient me temperaturë deri në 30 grade

 • Në mëngjes, nëse brumi ka gufuar vazhdon proçedura e mëposhtëme (Nëse brumi nuk ka gufuar, futet ena e brumit në një enë tjetër me ujë të nxehtë ( banjo maria) dhe pritet deri sa brumi të gufojë)

 • Ndërkohë, në një enë tjetër merret një sasi mielli e cilat përzihet me brumin e mëpërparshëm ( të hollë si qulli) deri sa të trashet brumi si për brum bukë

 • Hidhet sheqeri dhe kripa dhe lihen ne një tjetër enë deri sa të fryhen deri në temperature 30 grade.

 • Kur brumi fryhet ndahet ne kuleçë , u jepet forma e dëshëruar dhe lihen përsëri të fryhen edhe njëherë tjetër për 20 ose 30 min përseri në temperaturë 30 gradë.

 • Pas prerjes bukët lyhen me të verdhë veze dhe futen në furrë me temperaturë deri 250° për 10 ose 15 min


Kjo ne foto eshte buka qe eksperimentova une duke ndjekur te njejten menyre. Nese s'keni besim per efektin mund edhe ti hidhni maja.

menyra e dyte


martedì 12 marzo 2013

Biskota me gjalpe

Biskotat me gjalpe jane nje recete embelsire e thjeshte dhe e shpejte. si e shikoni ne figure biskotat me gjalpe do te pergatiten duke perdorur kakao per ti bere dyngjyreshe.

PERBERESIT:

 • 100gr gjalpe
 • 100gr sheqer
 • 1 veze
 • 200gr miell
 • 1/2 luge per maja embelsirash
 • 1luge esence vaniljeje
 • sheqer pluhur
 • vanilje
 • kakao perafersisht 1 luge
PERGATITJA:

1- Ne nje tas do te punojme mire me pirun gjalpin me sheqerin derisa te formohet nje mase uniforme. kokrrizat do te ndihen gjithsesi pak.

2- Shtojme vezen me esencen e vaniljes dhe vazhdojme te punojme perberesit. Shtojme miellin dhe majane dhe punojme brumin.

3- Ndajme brumin e biskotave ne 2 pjese te barabarta. Njeren e perziejme me kakao, tjetren e leme si eshte.leme pak brumin te pushoje rreth 15'...

4- veprojme si ne figure. Ndajme te 2 copat e brumit akoma ne 2 pjese te barabarta. 
Me secilen nga pjeset me dhe pa kakao presim shiritat dhe i vendosim rrjesht duke i ngjitur pak me gishta njera pas tjetres.
Pjesen tjeter te bardhe e hapim si cilinder sa gjeresia e shiritave si ne figure ndersa brumin e mbetur me kakao e hapim si pete poshte . Veprojme si ne figure. 
Biskotat do te piqen ne furre te parangrohur, ne temp 180°.
Receta eshte gati. Ju befte mire!


venerdì 8 marzo 2013

Torta mimoza

Torta Mimoza eshte nje embelsire shume e famshme qe pergatitet me rastin e festes se gruas apo te nenes si eshte per ne ne Shqiperi.
Versioni i tortes mimoza qe ne po ju paraqesim eshte versioni klasik i saj.
Emri torte mimoza eshte per shkak te dekorimit te saj me pandispanje te thermuar e cila te kujton lulen e mimozes, lule simbol e festes se gruas.
Per torten mimoza eshte e nevojshme te pergatitim 2 pandispanja. Njera do te mbushet me krem pasticerie dhe panna, ndersa tjetra do te pritet ne kube te vogla dhe me te do te mbulohet torta per ti dhene efektin mimoze.

PERBERESIT:


per kremin e pastiçerise duhen:

 • 300ml qumesht
 • 300ml pane e fresket leng 
 • 200gr sheqer
 • 8 teverdha vezesh
 • 55gr miell
 • nje zarf vanilje
per njomjen me liker duhen:

 • 100ml uje 
 • 50ml kointreau ose aurum apo dhe konjak
 • 50gr sheqer
per panen e rrahur e te sheqerosur duhen:

 • 200ml pana
 • 20gr sheqer pluhur
PERGATITJA:

1-pergatitim dy pandispanjat duke ndjekur keshillat e recetes - receta
I pjekim dhe i leme te ftohen

2-Ne nje ene veme qumeshtin per kremin e pasticerise, shtojme panen dhe i leme ne zjarr te ngrohen pa rene ne vale.
nderkohe ne nje ene rrahim vezet me sheqerin dhe vaniljen dhe i bashkojme me qumeshtin e panen ne zjarr duke i perzier . Ndezim zjarrin dhe e leme te bjeri ne vale duke trazuar vazhdimisht.
Kremin e hedhim ne nje ene te gjere dhe e mbulojme me plasmas guzhine. Plasmasi duhet ta preki kremin me qellim qe ai mos te ajkoset nga siper.E futim ne frigorifer te ftohet mire

3-pergatitim shurupin duke lene te marin vale ujin, sheqerin dhe konjakun.Si eshte gati e leme te ftohet.

4-rrahim me tel panen derisa te shkumoset, shtojme sheqerin pluhur dhe kur eshte gati e leme ne frigorifer te ftohet.
Pas ftohjes e perziejme me kremin e pastiçerise, perveç 3 lugeve qe do i mbajme menjane.

Me nje thike te holle pastrojme pandispanjat nga cipa e kuqe. njeren e ndajme ne 3 pjese dhe tjetren e ndajme ne shirita te holle sa gishti te cilat me pas do ti presim si ne figure ne kubike te vegjel.

Fillojme mbushjen e tortes:
Marrim diskun e pare e lagim me shurupim, i shtrojme nje luge nga panna qe lame menjane dhe mbi te nje sasi te mjaftushme krem pasticerie me panna.
mbulojme me diskun e dyte, perseritim proçeduren si me pare
Vendosim diskun e trete. Me sasine e kremit qe na mbeti veshim krejt torten dhe me pas e mbulojme me kubet e pandispanjes te prera.
Torta eshte gati. E mbulojme me kapak qelqi apo plastik dhe e futim ne frigorifer.
Ju befte mire!
GEZUAR!


lunedì 4 marzo 2013

Receta per cannelloni te mbushur me spinaq dhe gjize

Cannelloni apo si mund ti quajme ne makaronat tubo (kaneloni) te mbushura me gjize dhe spinaq.
Canelloni te mbushura me gjize dhe spinaq jane pjate e pare karakteristike e guzhines italiane. Brumi pergatitet me miell dhe veze. Ndahet ne drejtkendesha dhe me pas e rrotullojme se bashku me mbushjen.

Nese deshironi qe brumin e makaronave ta pergatitni vete ai eshte i njejte dhe me ate te lazanjave. Kjo eshte receta :


 • 300gr miell
 • 3veze te medha.
 • nese nevojitet shtoni uje
Punojme mire brumin dhe e leme te pushoje te pakten per 1ore te mbuluar me nje plasmas guzhine.
Hapim peten dhe e ndajme ne drejtkendesha.Petet e vogla me pas do i zjejme per 30'' ne uje te vluar me kripe dhe do i leme te kullojne ne nje picete te paster.

Per receten duhen rreth 16 cope llogaritni perberesit ne baze te nr te personave dhe te taves qe do te perdorni per pjekje. Une bej vetem nje shtrese, pasi me pelqen me teper rezultati final.
Nese vendosni ta pergatitni receten me kaneloni te gatshem atehere ju duhet vetem nje pako.

PER MBUSHJEN DUHEN:
 • 1kg spinaq
 • 300gr gjize
 • beshamela (ketu gjeni receten) (permasat dyfishojini pra ne vend te 500ml perdorni 1l qumesht...)
 • kripe sa duhet
 • gjalpe

PERGATITJA:

Pergatitim beshamelen dhe nderkohe ne nje tenxhere tjeter i japim nje vale spinaqit ne uje me kripe.
Kur te jete gati e kullojme dhe nese deshirojme e aromantizojme me pak arre moskat.
Ne taven e pjekjes shtrojme fundin e saj me beshamele dhe mbi te fillojme e veme ne rradhe makaronat e mbushura: nje me spinaq dhe nje me gjize (te kripur sipas deshires) Vazhdojme keshtu deri sa te kemi mbushur gjithe taven me cannelloni. E mbulojme me beshamelen e mbetur. Dhe siper i shtrojme feta te holla gjalpi.
Pjata eshte gati. Ju befte mire!

Shenim: Ne receten tradicionale gjiza me spinaqin perzihen me perpara dhe kalohen ne mikser me pas behet mbushja. Une dje eksperimentova menyren e lartpermendur dhe rezultati eshte vertet i kenaqshem.Mbushjen beheni me dore pa e grire spinaqin.
venerdì 1 marzo 2013

Liker portokalli

Si te pergatitim nje liker portokalli?

Lajme dhe qerrojme lekuren e 5 portokajve te medhenj, vetem cipen e verdhe pa te bardhen.
I hedhim ne nje vazo qelqi ku kemi shtene 1 liter vodke, nje steke kanelle dhe nje zarf vanilie. I leme te pushojne per 1 jave.
Pergatitni nje shurup me 600gr sheqerdhe 600ml uje. I leme te zieje per pak dhe i bashkojme me vodken.
Perseri  duhet te pushoje per 1 jave, me pas  filtrojme dhe hedhim ne shishe. Konservojme ne frigorifer.


Torte me çokollate dhe smarties

Kjo eshte receta per torten qe ju kisha premtuar, sot me ne fund po gjej kohen e duhur per tua kaluar.
Torta me çokollate dhe smarties, eshte nje torte e shkelqyer, ideale per ditelindjen e femijes tuaj.
Torta mund te zbukurohet dhe mbushet sipas shijeve te femijes suaj: psh mund te perdorni kremin e çokollates ose kremin e pasticerise per ta mbushur, mund ti shtoni pak nga lloji i reçelit te preferuar te femijes tuaj dhe se fundmi lereni ate ta zbukuroje me karamelet shumengjyreshe te zgjedhura nga dora e vet

PERBERESIT:


 • pandispanje (me ose pa kakao sipas deshires) - receta
 • krem çokollate - receta
 • 300gr cokollate me qumesht (tani qe eshte periudhe e pashkeve mund te perdorni vezet prej çokollate qe avancojne)
 • smarties sa doni
 • arra ose lajthi te shtypura sipas deshires.

PERGATITJA:

Pandispanjen eshte mire qe ta pergatitni nje dite me pare pasi shkriftohet me teper.
E ndajme horizontalisht ne dy pjese te barabarta.
Une per lagien e saj perdor qumesht,shurup ose leng frutash.
Pra me nje luge gjelle njomim diskun e pare miaftueshem (jo teper) dhe me pas shtrojme kremin e çokollates. 

Mbulojme me diskun e dyte, qe e zbutim perseri si me siper . 
Grijme çokollaten ne mikser dhe me pas e leme te shkrije ne banjomaria. Kur eshte gati veshim me te torten
dhe e shperndajme njetrajtesisht ne gjithe siperfaqen e saj.
Zbukurojme me smarties dhe e leme ne frigorifer te pakten per dy ore

shenim: Nese s'jeni shume eksperte ne guzhine mund te shtoni ne pandispanje nje zarf me pluhur embelsirash... Ne se embelsiren do ta hane te rriturit dhe jo femije, mund ta lagni me ndonje liker.