venerdì 1 marzo 2013

Liker portokalli

Si te pergatitim nje liker portokalli?

Lajme dhe qerrojme lekuren e 5 portokajve te medhenj, vetem cipen e verdhe pa te bardhen.
I hedhim ne nje vazo qelqi ku kemi shtene 1 liter vodke, nje steke kanelle dhe nje zarf vanilie. I leme te pushojne per 1 jave.
Pergatitni nje shurup me 600gr sheqerdhe 600ml uje. I leme te zieje per pak dhe i bashkojme me vodken.
Perseri  duhet te pushoje per 1 jave, me pas  filtrojme dhe hedhim ne shishe. Konservojme ne frigorifer.


Nessun commento:

Posta un commento