giovedì 28 marzo 2013

Oriz me luleshtrydhe

Orizi me luleshtrydhe eshte nje pjate e pare e shijshme dhe e veçante, qe mund ta gatuajme ne festa apo pervjetore por edhe ne nje mbremje te thjeshte romantike


Perberesit per 4 persona:


 • 15 luleshtrydhe 
 • 1gote vere e bardhe
 • 1 qepe
 • vaj
 • 300gr oriz
 • kripe
 • 2 luge pluhur i koncentruar perimesh
 • uje i ngrohte sa mjafton
 • djathe i llojit parmigiano sipas deshires
 • gjalpe 
PERGATITJA:

Presim luleshtrydhet dhe i perziejme me veren ne nje ene.

Ndajme qepen ne feta dhe e trazojme derisa te zverdhet ne tigan

Shtojme orizin dhe e skuqim

Sfumojme orizin me veren e luleshtrydheve

Kripim sipas shijes

Fillojme te shtojme pak e nga pak lengun e ngrohte te ndertuar me ujin dhe pluhurin e koncentruar te perimeve.

Ne gjysmen e zjerrjes shtojme luleshtrydhet

Ne fund rregullojme me gjalpe dhe djathe

Kompletojme me copeza luleshtrydhesh. Sipas deshires mund ta lini orizin me te lengshem si ne fig. e pare ose pilaf si tek fig. e dyte

Pjata eshte gati, ju befte mire
1 commento:

 1. I think the admin of this web site is in fact working hard in support of his web page, for the reason that here every stuff is quality based material.

  RispondiElimina