martedì 26 marzo 2013

Recete per buding me pandispanje

Budingu me pandispanje eshte nje embelsire e thjeshte per tu realizuar dhe natyrisht e shijshme. 

PERBERESIT:

 • 6VEZE
 • 6LUGE SHEQER
 • 6LUGE MIELL
 • RRUSH I THATE, ARRA
 • BEKER DHE VANILJE
PER SHURUPIN:
 • 2 GOTA E 1/2 SHEQER
 • 3GOTA UJE
PER KREMIN
 • 6LUGE SHEQER
 • 4 VEZE
 • 4LUGE MIELL
 • 4 GOTA QUMESHT
PERGATITJA:

Rrahim vezet me sheqerin, hedhim vaniljen, bekerin pastaj miellin e perzier me arra dhe rrush te thate
E hedhim ne tave dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170°
si te piqet dhe te jete i ftohte i hedhim shurrupin te vakur ( shuripin e ziejme per 5')

PERGATITJA E KREMIT

Hedhim gjysmen e qumeshtit ne tenxhere sa te vaket dhe me pas bashkojme ne te masen e pergatitur me vezet e rrrahura, pjesen tjeter te qumeshtit, miellin , sheqerin dhe nje vanilje.
Do ju keshiòlloja te shtonit edhe pak esence limoni ose lekuren e grire te 1 limoni(vetem cipen e holle pa te bardhen) Trazojme me kujdes qe te mos formohen kokrriza. dhe pasi trashet e heqim nga zjarri, e leme pak te ftohet dhe ja hedhim kekut siper.
E sperkatim te gjithen me kanelle.
Embelsira eshte gati. Ju befte mire!


6 commenti:

 1. Pershendetje te gjitheve. Keni shume receta te mira!! Urime!!
  Kam koh qe kerkoj nje recete per ate torten qe benin pasticerite qekur ishim te vegjel. Ate torten me veze dhe shkume te bardhe.. Po jo shkume me pana, me duket e bejne me te bardhen e vezes dhe sheqer pluhur. Eshte torte karakteristike dhe shume e shijshme. Mundeni ju te gjeni nje recete per kete torte. Eshte e thjesht pa sherbet pa asgje dhe shume jummyyy. Si ne kohet e atehershme.. Please me ndihmoni!!!!!! :)

  RispondiElimina
  Risposte
  1. Pershendetje ajo torte quhet me merenge . pergatitet me te bardha vezesh ka akoma neper pastiqeri

   Elimina