martedì 30 aprile 2013

Fileta pule - recete kineze

Kjo eshte nje recete gatimi kineze. Per te kursyer kohe mund te perdorni nje konfeksion perimesh te perziera te ngrirjes dhe i kaurdisni pak ne tigan pa i shkrire me pare.
Per ta prere pulen me lehte kur ajo eshte e shkrire e leme vetem per 15' ne ngrirje sa te ngurtesohet vetem pak ne menyre qe ti presim ne shirita te rregullt.

Perberesit per 4 persona:

 • 1 karote e madhe e prere ne shirita
 • 100gr mashurka te pastruara dhe te prera ne copa
 • nje spec i kuq i pastruar nga farat dhe i prere ne shirita
 • 100gr brokoli me lulet e ndare
 • 2 fileto pule
 • 3 luge vaj
 • 6 qepe te grira
 • 1 thelb hudher i qerruar
 • nje cope xhenxhefil i njome i grire
 • 20cl leng pule
 • 1 luge niseshte
 • 3 luge salce soje
 • 2 luge sheqer
 • kripe

Pergatitja:

 1. Hedhim ne uje te vluar me kripe mashurkat, specin dhe brokolit dhe i kullojme pas 2'. Perseritim operacionin me karoten. Presim pulen ne shirita te holla rreth 1,5cm gjeresi.
 2. Ne nje tigan kaurdisim qepen sa te zverdhet,po keshtu dhe karotat me hudhren. Shtojme qepen dhe vazhdojme gatimin per 2 min.
 3. Bashkojme brokolit,specin, mashurkat dhe xhenxhefilin, e shuajme me lengun e pules dhe e leme te zjeje 5' me zjarr mesatar.
 4. shperndajme niseshten mbi perimet dhe mishin, shtojme salcen e sojes dhe sheqerin. Perzjejme mire dhe kripim derisa salca te trashet.

Pjata eshte gati, ju befte mire!

SHENIM: Meqenese koha e gatimit te recetes eshte e shkurter, zjejme te gjitha perimet sa duhet me perpara .
domenica 28 aprile 2013

Torte trendafilash

Torte trendafilash eshte nje recete gatimi tradicionale italiane (Mantova), e thjeshte per tu realizuar. Historikisht datohet ne fund te shekullit XV.U krijua dhe realizua me rastin e marteses te Francesco II me Isabella D'Este. Torta u vleresua aq shume nga fisniket e asaj kohe, saqe shume shpejt u be recete karakteristike e zones te Mantoves dhe akoma sot e kesaj dite vazhdon te paraqitet e vleresuar ne formen e vet origjinale. Quhet torte trendafilash per formen qe i japim brumit.
Si pergatitet torta me trendafila:

PERBERESIT:


 • 500 gr miell manitoba (ne pamundesi dhe miell normal)
 • 3veze
 • nje luge kafeje mjalte
 • pakez kripe
 • 180-200ml qumesht
 • 10gr maja birre
 • lekura e grire e 1 portokalli(vetem pjesa e verdhe)
 • 1 zarf vanilje
 • 80gr sheqer
 • 100gr gjalpe

PER MBUSHJEN:
 • Reçel ose marmallate portokajsh 200gr
 • gjalpe 100gr
 • sheqer 100 gr
 • 3-4luge panna
 • bajame pluhurose te shtypura 100gr
1 e verdhe veze dhe 4 luge panna per ta lyer siper

Sipas deshires bajame per ta sperkatur nga siper.

PERGATITJA:

 1. Ne nje ene te thelle hedhim majane dhe pak qumesht te vakur dhe mjaltin. I perziejme derisa te shkrihen dhe te krijohet nje mase e vetme e lengshme.Bashkojme dhe vaniljen, lekuret e portokallit, sheqerin, gjalpin dhe vezet dhe me masen e formuar zeme pak e nga pak brumin duke shtuar nese eshte e nevojshme sasine e mbetur te qumeshtit te vakur.Formojme ne kete menyre nje brume te bute dhe te shndritshem.
 2. Brumin, qe i kemi dhene formen e nje topi, e lyejme me nje furçe me gjalpe te shkrire, e mbulojme me plasmas guzhine dhe e veme ne furre te fikur po me drite te ndezur me qellim qe te vije derisa te 2-fishoje vellimin.
 3. Hapim nje pete ne forme drejtkendeshi me trashesi 2mm dhe fillojme mbushjen duke vepruar ne kete menyre: Shtypim dhe perziejme gjalpin me sheqerin derisa te krijojme nje shkume te bardhe e te shkrifet.Bashkojme pluhurin e bajameve dhe panen me temperature ambjenti.
 4. Shtrijme mbi peten e hapur marmallaten  e portokajve.. Lyejme siper dhe me kremin e gjalpit qe pergatitem dhe me pas rrotullojme peten sipas gjatesise se vet si ne figure.
 5. Presim cilindrin ne 12 pjese me trashesi 4-5cm.
 6. Ne nje tave per torta me diameter 28cm, shtrojme leter furre dhe mbi te vendosim gjithe trendafilat e formuar duke filluar qe nga anet derisa te mbushin mezin.Leme pakez distance nga njera te tjetra.
 7. Futim ne furre, perseri me drite te ndezur, por te fikur dhe leme te vije derisa te dyfishoje vellimin.
 8. Ne kete pike i lyejme me nje furçe me te verdhen e vezes te rrahur me pana, hedhim bajamet e copetuara mbi çdo trendafil dhe e futim ne furre ne temperature 180° perreth 45-50'
Torta eshte gati.

Shenim. Kjo lloj torte mund te behet gjithashtu edhe e kripur duke eleminuar natyrisht  sheqerin per brumin dhe duke shtuar ne vend te tij pak kripe.
Mbushja behet me djathe te bute dhe sallam ose proshute. Shih figurat per torten. (1 torta e embel; 2 torta e kripur)


venerdì 26 aprile 2013

Revani me miell misri dhe kos

Revania me miell misri eshte nje recete gatimi karakteristike e Tiranes. Revania mund te behet gjithashtu edhe me  niseshte.

PERBERESIT:

 • 1 gote sheqer
 • 3 luge gjalpe
 • 2 kokrra veze
 • 2 filxhane kafeje kos
 • 1luge kafeje sode
 • vanilje
 • miell misri sa duhet per tu bere brume i shkrifet.
PERGATITJA:

 1. Ne nje ene perzihet gjalpi me sheqerin derisa ky i fundit te tretet.
 2. Shtohen vezet, kosi dhe pasi te jene perzier mire bashkohet mielli i misrit i situr i perzier me sode.
 3. trazojme gjithe masen derisa te formohet nje brume i shkrifet,hidhet ne tave te lyer me gjalpe e te pudrosur me miell dhe piqet ne furre te paranxehur ne 170°
 4. Pas pjekjes e presim dhe e pluhurosim me sheqer puder.
Receta eshte gati, ju befte mire!


martedì 23 aprile 2013

Pica me perime dhe wurstel

Pica me perime te griles dhe wurstel eshte nje pjate fantazioze dhe e shijshme.


PERBERESIT PER PICEN:


 • 300gr miell
 • 1 luge sheqer
 • kripe sa duhet
 • 20gr maja ose 1 zarf maja e thate
 • uje i vakur sa duhet


Per mbushjen:


 • 4-5 salcice(wurstel) varet nga diametri
 • 1 kungulleshke
 • 1 spec
 • kerpudha 
 • 100gr djathe mozzarella
 • 6-7 luge salce domatesh
 • rrigon
 • 1luge vaj ulliri

PERGATITJA E PICES:

 1. Ne nje tas perziejme gjithe perberesit per picen dhe zeme brumin njelloj si per byrek. E punojme mire dhe e leme te vije derisa te 2-fishoje vellimin.
 2. Nderkohe pasi kemi lare dhe pastruar perimet i presim: specat ne rripa te holle sa nje gisht, ndersa kungulleshkat ne fileto me trashesi rreth 2mm
 3. I veme te gjitha keto se bashku me kerpudhat e fresketa te piqen ne zgare ose ne pamundesi brenda ne furre.
 4. nderkohe presim djathin ne copa te vogla.
 5. Pasi brumi ka ardhur, pa e punuar e hapim me gjeresine e tepsise ku do ta pjekim. Mbi tepsi shtrojme leter furre dhe mbi te shtrijme peten e pices qe hapem
 6. Shtrojme te paren salcen te cilen e kemi rregulluar me pak kripe, rrigon dhe 1 luge vaj ulliri.
 7. Shperndajme djathin mozzarella me qellim qe kur te shkrihet te mbuloje gjithe diametrin e petes
 8. Vendosim ne bordet e pices salçiçet si ne figure dhe i mbyllim si per byrek duke lene salcicet brenda
 9. Mbulojme tek tuk me fetat e perimeve dhe kerpudhat te cilat i kemi sperkatur me pak vaj ulliri.
 10. Pjekim ne furre te parangrohur ne temp 200° per 20-25'
Pizza eshte gati, ju befte mire!


Receta gatimi tradicionale: paçe plenci


Receta gatimi tradicionale: paçe plenci

PERBERESIT:

Per 5 veta duhen:
 • 1 kg plenc vici
 • 500gr tul domateje
 • 200gr gjalpe
 • 1 kokerr qepe
 • disa thelpinj hudher
 • 1 dege rozmarine
 • 1 gjethe dafine
 • 1 gote vere te bardhe
 • pak miell
 • vaj
 • kripe

PERGATITJA:

Pastrohet mire plendesi i vicit lahet dhe pritet ne rripa. Pervelohet per 5 min ne uje te valuar dhe e shplajme ne uje te ftohte.
Grijme qepen e skuqim me gjalpin dhe me pak vaj dhe pak miell. Pastaj hedhim plendesin e prere, hudhrat dhe rozmarinen , dafinen dhe kripen.
E lejme te zieje per rreth 15 min se bashku me veren dhe pak qumesht. Gjate zierjes nese ka avulluar shtojme uje sa te mbulohet komplet, hedhim domatet e prera ne kubike te vegjel dhe vazhdon zierja ne tenxheren e mbuluar.e lejme te valoje derisa te zjeje mire!!

Ju befte mire!


sabato 20 aprile 2013

Croissant ose molto

Kjo eshte receta e gatimit per Croissant apo si jemi mesuar ti quajme ne shqiperi molto.
Kroasani apo molto eshte nje recete e famshme franceze edhe pse si origjine  eshte austriake, ajo me pas u modifikua nga francezet, te cilet shtuan gjalpin ne kete recete.
Kjo eshte receta e nje pastiçieri ekspert.

PERBERESIT:


 • 600gr gjalpe
 • 1050gr miell
 • 40gr maja birre
 • 250gr uje i vakur
 • 150gr sheqer kallami
 • 6veze
 • 15gr kripe
 • qumesht sa duhet per ta perzier me vezen e te lyhen me brume.

PERGATITJA:

 • Perzjejme 500gr gjalpe me 50gr miell dhe formojme me to nje brume te cilin do e veme te pushoje ne frigorifer.
 • Shkrijme ne uje majane dhe perzjejme me 1kg miell. Zeme brumin duke shtuar me radhe sheqerin,kripen,vezet nje nga nje.Punijme per 30'
 • Me kete brume formojme nje top, te cilin e mbeshtjellim me plasmas guzhine dhe e leme 1 nate ne frigorifer.
 • Ne planin e punes hapim me petes te dy masat e brumit, ate me maja dhe ate me gjalpe se bashku.
 • Shtojme ne mes gjalpin dhe e shtrijme mbi pete si ne figure. Pas çdo palosjeje shikoni skemen dhe ne piken e arritur leme  30' ne frigorifer dhe e hapim peten perseri keshtu deri ne fund.
 • Ndajme peten ne trekendesha te vegjel dhe i japim formen karakteristike te kroasaneve.
 • Leme te vijme perreth 2ore ne temp ambjenti, i lyejme me veze dhe i veme te piqen ne furre ne temperature 180-190° per 20'.

Per ata qe skane deshire te hapin brumin vete, mund te perdorin brumin sfoliat te gatshem dhe ta mbushin sipas deshires, psh si ne figure.


giovedì 18 aprile 2013

Receta per torte me biskota

Torta me biskota eshte nje torte shume e shijshme e vleresuar sidomos nga me te vegjlit. Ne permbajtjen e kesaj torte ka qumesht, çokokrem, panna dhe biskota.
Lloji i biskotave quhet "pan di stelle" por ne pamundesi mund te perdorni dhe biskotat Ringo apo çfaredolloj tjeter me kakao.


PERBERESIT:

 • 600gr biskota
 • 400gr çokokrem
 • 500ml panna
 • 500ml qumesht
 • kakao e hidhur

PERGATITJA:

 1. Eshte e rendesishme qe perpara se te nisni torten te keni lene panen te pakten 3 ore ne frigorifer dhe gjithashtu nese mundeni lini 30' dhe enen ku do ta rrihni.
 2. rrahim panen derisa te formohet mire shkuma dhe te jete e qendrueshme. Nese eshte e nevojshme shtojini pak sheqer pluhur.
 3. Zhytim ne qumesht biskotat 1 nga 1 pa i lene shume, pasi edhe duke ndenjyr ne frigorifer torta ato do te zbuten.
 4. shtrojme biskotat nje nga nje ne enen ku do te bejme torten.
 5. Mbulojme me 1/3 shtrese te kremit panna  duke e niveluar mire.
 6. me nje shiringe ose sac à poche shperndajme mbi panen çokokremin.
 7. Mbulojme me nje shtrese te dyte biskotash te lagura me qumesht dhe perseritim proçeduren si me lart me nje shtrese tjeter panna dhe çokokrem.
 8. Vazhdojme ne te njejten menyre deri ne fund. sipas preferencave mund te lini shtresen e fundit ose pana ose biskota. Nese shtresa e fundit eshte panna, atehere mund ta sperkatni ate me kakao dhe  te lini tek- tuk shenjen e yllit. Per kete qellim mund te prisni leter guzhine ose alumin ne forme ylli dhe te vini mbi pjesen qe doni te "shpetoni" nga mbulimi me kakao. 
 9. Shikoni fotot per torte.mercoledì 17 aprile 2013

Speca djeges te mbushur (konserve)

Kjo eshte nje recete gatimi per pergatitjen e specave djeges te mbushur me ton,ullinj dhe selino.
Mund te perdoret si nje antipaste e shijshme, si meze etj..

Speca te mbushur

PERBERESIT:


 • 500gr speca djeges  rumbullake
 • 1/2 l uthull e bardhe
 • 1 gote e gjysem uje
 • 1 luge vaj ulliri
 • pak kripe
 • konserva peshku ton sa te mare mbushja
 • ullinj
 • selino e grire

PERGATITJA:

Para se gjithash, meqenese specat jane djeges, perdorni nje pale dorashka guzhine 1 perdorimeshe, pra lajme specat ne uje te rrjedhshem, me pas i kullojme dhe thajme me nje picete. U heqim farat si dhe damaret e bardhe. Duhet te rezultojne si ne figura me poshte.
Nderkohe ne nje tenxhere veme ne zjarr uthullen me ujin,vajin, sheqerin dhe kripen.
Sapo bie ne vale, hedhim specat dhe sa mer vale perseri leme 30'' (seconda) dhe i kullojme
I veme mbi nje picete te sterilizuar te kullojne, permbys. Eshte mire ti beni gati naten dhe te nesermen ne megjes te behet mbushja, pasi ne kete menyre humbasin gjithe ujin e tepert.

Grijme ne mikser, tonin nje kercell selinoje dhe mbushim me to aq kokra ulliri sa kemi speca.
Bejme mbushjen e specave me ullinjte dhe mbulojme hapesirat boshe me brumin e tonit me selino.

I vendosim te gjitha ne vazo te sterilizuara me pare ne furre per 1 ore ne temp 100°.
Mbulojme me vaj ulliri te cilesise te larte.
Ja si do te rezultojne:
lunedì 15 aprile 2013

çervish me mish pule dhe pete te pjekura

çervishi me mish pule dhe pete te pjekura eshte recete gatimi tradicionale Kosovare. Ne shume qytete te Shqiperise gatuhet pa pete disa me miell gruri e disa zona me miell misri.PERBERESIT:

 • 1pule ose 1kg kofshe pule
 • 200 gr pete te holla si per bakllava
 • 1 qepe
 • 15 luge gjelle misri
 • 200gr gjalpe
 • piper i kuq
 • piper i zi
 • kripe, sa duhet

PERGATITJA:

 1. Zjejme mishin e pules me qepen e grire, piperin e kuq dhe te zi dhe kripen. 
 2. skuqim miellin e misrit ne gjalpe derisa te marri ngjyre te kuqeremte.
 3. E shuajme me lengun e pules te nxehte duke trazuar vazhdimisht me qellim qe te mos formohen kokrriza.
 4. Ne tave kemi pjekur petet dhe i kemi copetuar. Derdhim mbi to çervishin dhe shtrojme felat e pules.
 5. Veme ne furre te mari faqe te kuqeremte perreth 15-20' ne furre te parangrohur.
 6. Nese deshironi mund te shtoni ne leng hudher te shtypur
Receta eshte gati. Ju befte mire!


venerdì 12 aprile 2013

Receta gatimi per gulash Ungarez

Gulashi eshte nje nga pjatat me te njohura te gastronomise Ungareze, pjate qe perpiqet te imitohet si ne Evrope ashtu edhe pertej oqeanit.
Gulashi ka pak pune per pergatitjen, por  ja vlen pasi shija e tij e veçante e dhene nga mishi i viçit qepa, domatja dhe perdorimi i piperit te kuq.
Origjina e kesaj pjate eshte e varfer pasi sherbente dikur si ushqim per barinjte, te cilet nuk zoteronin shume per te ngrene. Vete fjala gulyas do te thote bari.Ne shekullin e XVII gulashi pati suksesin e merituar pasi u be i njohur ne shtresat e pasura te shoqerise.

PERBERESIT:

 • 1liter leng mishi
 • 500gr patate
 • 1thelb hudher
 • 1 karote
 • 400gr qepe
 • 50 gr sallo
 • 50gr piper i kuq
 • 800gr mish viçi ose lope pjesa e shpatulles
 • 2 speca jeshile
 • 1 domate

PERGATITJA:

 1. Grijme holle qepen dhe e veme ne tenxhere me sallon dhe pak vaj ulliri nese deshironi, duke bere kujdes qe te mos skuqet por te zverdhet, per 15' Shtojme edhe hudhren e grire.
 2. nderkohe presim mishin ne kube prej 3cm dhe e bashkojme me qepen duke trazuar per ca minuta duke pasur kujdes gjithmone qe te mos digjet qepa.
 3. Bashkojme piperin e kuq dhe e leme te zjeje ne zjarr te ngadalte perreth 1 ore e 30'. Nuk duhet te kete nevoje per uje,por nese po shtini nje garuzhde leng mishi.
 4. Presim specat jeshile ne kubike te vegjel, ndersa patatet i presim te medha sa copat e mishit.Pastrojme dhe domaten nga farat dhe e presim dhe ate ne copa te vogla.
 5. Bashkojme te gjitha perimet e grira me mishin, perveç patateve.Shtojme lengun e mishit dhe leme te zjeje akoma per 1 ore ne zjarr te ngadalte, me kapak.
 6. Bashkojme patatet dhe leme te zjeje akoma 30' duke trazuar here pas here.
 7. Ne  fund te zjerrjes duhet te rrezultoje nje gjelle e trashe dhe e lidhur.
Pjata mund te serviret me pilaf ose njoki.
Ju befte mire!
ROLE PULE ME LAJTHI DHE SACICE

Roleja e pules me lajthi eshte nje pjate e dyte, nje recete gatimi e lehte per tu realizuar dhe e shijshme.

PERBERESIT PER 4 PERSONA:


 • 4 gjokse pule
 • 4 salçiçe
 • 4 feta pançete
 • 2 karota
 • 1 qepe
 • 1 kercell selinoje
 • 150ml vere e bardhe e thate
 • 1 garuzhde me leng pule
 • 100gr djathe deleje (pecorino)
 • 60gr lajthi
 • 1 luge miell
 • 2luge vaj ulliri
 • kripe e piper sa duhet

PERGATITJA:

 1. Pastroni gjoksin e pules duke u ndihmuar nga nje thike e holle e mprehur mire dhe eleminoni kocken. rriheni dhe sheshoni mire fileton.
 2. shtrini siper çdo filete nje fete pançete dhe mbi te salçiçen. Pergatitim keshtu te gjitha filetot dhe i rrotullojme duke krijuar rolene, me pas i lidhime me spango guzhine, ose ne pamundesi mund ti fiksoni me kruajtese dhembesh.
 3. Ne nje tigan skuqim qepen me karotat dhe selinone e prere ne feta. Shtojme me pas rolete e lyera me miell dhe e skuqim per ca minuta.
 4. Shuajme me vere dhe leme te avulloje per 10', shtoni lengun e pules dhe vazhdoni me zjerrjen ne zjarr te ulet per 40'
 5. vetem 5' para perfundimit te zjerrjes shtojme lajthite, piperin dhe kripen, perzjeini. Ne fund te zjerrjes hiqni menjane mishin dhe perimet.
 6. veme perseri tiganin ne zjarr te ulet, shtoni djathin e grire duke vazhduar te trazoni derisa te formohet nje mase homogjene.
 7. Ne fund te çdo pjate ku do servirim, sistemojme nje shtrat perimesh me lajthi, veme siper rolene dhe shtojme salcen me djathe. servirim
Ju befte mire!

Foto nga net thjesht per ide. Do ta zevendesoj me fotografine origjinale, sapo ta pergatit.


giovedì 11 aprile 2013

Trahana

Pergatitja e trahanas eshte tradite jo vetem Shqiptare por edhe ballkanase si psh ne Greqi  gjejme nje varietet recetash gatimi me terhan te embel apo dhe te tharte. Edhe ne vendin tone varion gatimi sipas krahines: disa pergatitin trahana  te embel me qumesht e gjalpe, disa me kos, disa me qepe domate e piperka apo dhe me leng mishi.

Si pergatitet trahanaja me qumesht e gjalpe?

Per 1kg miell duhen:

 • 2gota qumesht
 • gjalpe 2 luge gjelle (100 gr)
 • 1luge gjelle kripe

PERGATITJA:

Per trahanane duhet miell i cilesise se pare, me permbajtje te larte gluteni.
Zeme brumin duke perdorur perberesit e mesiperm. Brumi duhet te rezultoje i forte, mos e pije gjithe mjellin. Si eshte gati e pluhurosim me miell, e mbulojme dhe e leme te vije per 2-3 dite.
Pastaj e hapim copa- copa ne çarçafe te paster, e leme te thahet pak dhe e shkoqitim me dore e me pas e kalojme ne site te ralle. e leme te thahet mire dhe e vendosim ne qeska pelhure, jo plasmasi.
Ruhet ne vende te thata dhe pa lageshti.


Per terhana me kos menyra e pergatitjes do te jete e njejte ndersa perberesit do te jene: 1kg miell, 1gote kos dhe 1luge gjelle kripe.sabato 6 aprile 2013

Supe me thjerreza

Supa me thjerreza eshte nje supe e pasur me hekur dhe proteina. Eshte nje recete e thjeshte per tu pergatitur dhe nese doni ta shpejtoni kohen e zjerrjes, mjafton ti lini thjerezat ne uje nje nate me pare.

PERBERESIT

 • 250gr thjerreza
 • 1 qepe e madhe
 • 1 karote
 • 3-4 thelpinj hudher
 • 6 luge vaj ulliri
 • 1 tablete me koncentrat mishi
 • kripe sa duhet 
 • piper i zi
 • 1 gjethe dafine
 • 2 luge salce


PERGATITJA:

U japim thjerezave nje vale dhe per ata qe kane probleme me tretjen mund ta derdhin ujin e pare, keshtu qe thjerrezat do te rezultojne me te asimilueshme per organizmin.
Pasi thjerrezat marrin vale, grijme holle qepen,karoten, shtypim hudhrat dhe i hedhim ne tenxhere dhe ato. bashkojme gjithashtu edhe koncentratin e mishit me salcen dhe leme te zjejne te gjitha ne zjarr te ngadalte.
Nese eshte e nevojshme shtojme uje.
Supa duhet te rezultoje e trashe dhe kremoze. Kur e shohim se eshte gati rregullojme nese eshte e nevojshme me kripe, piper te zi dhe gjethe dafine, leme te zjeje akoma per 7' dhe supa eshte gati.
Nese doni mund ta kaloni ne griresen e perimeve per te perfituar nje krem pa cipen e thjerrezave.
Ky i fundit sherbehet me nje luge vaj ulliri te fresket dhe copa buke te thekur.

Ju befte mire!
MENU DITORE - E SHTUNE

Keto jane recetat e gatimit per diten e shtune

MENU DITORE:

MENGJESI:

 • feta buke te thekura me mjalte
 • nje çaj mali :)
DREKA:

DARKA:

Menu ditore - e premte

Keto jane recetat e gatimit per diten e premte

MENU DITORE:

MENGJESI:

 • 1 kos frutash, banane, 2-3 biskota.

DREKA:


DARKA:

giovedì 4 aprile 2013

Menu ditore - e enjte

Keto jane recetat e gatimit per diten e enjte

MENU DITORE:

-Mengjes kafe ose kapucino dhe briosh
-Frute


DREKA


Darka
 • Veze te skuqura , bacon qofte dhe djathe te shoqeruara me buke te thekur (si ne figure )


mercoledì 3 aprile 2013

Makarona te tipit tagliatelle me kerpudha dhe pana

Recete gatimi per tagliatelle me kerpudha dhe panna

PERBERESIT:

 • 500gr tagliatelle
 • 200gr kerpudha te ngrira(tip porcini) ose 50gr te thata
 • 1 thelb hudher
 • vaj ulliri dhe majdanoz sa duhet
 • 1 panna guzhine 
PERGATITJA:
1- veme ujion ne zjarr per te zjere makaronat

2-Skuqim kerpudhat dhe hudhren ne 4 luge vaj ( kujdes! nese kerpudhat jane te thata duhet ti line per 20' ne uje perpara skuqjes me qellim qe te " gjallerohen" ndersa kerpudhat e ngrira duhet te marrin me pare vale ne nje ene tjeter me qellim qe te mos iu mbetet dhe) Koha e zjerrjes ne te 2 rastet do te jete 10' me pak uje
Kur kerpudhat te jene zbutur sa duhet dhe kane pire thuajse gjithe sasine e ujit shtojme panen, rregullojme me kripe, leme te zjeje pak per 30 seconda 

3- Zjejme makaronat dhe i bashkojme me salcen e pergatitur. Po qe nevoja, nese salca ju duket jo e bollshme ose e trashe mund ti shtoni 1 garuzhde nga lengu i makaronave kur ato kane arritur ne fund te zjerrjes.Zbukurojme me majdanoz te grire holle dhe nese doni edhe arra te shtypura.

Pjata eshte gati, Ju befte mire!!!


MENU DITORE DITA E MERKURE

Keto jane recetat e gatimit per diten e merkure

MENU DITORE:

Mengjes: Leng frutash dhe ndonje fete buke te thekur me gjalpe e reçel.
Fruta rreth ores 10

DREKA:

Darka:
 • Berxolla derri me sallate perimesh te zjerra

martedì 2 aprile 2013

Supe me kos dhe leng mishi te koncentruar

Supa me kos dhe leng mishi te koncentruar eshte nje recete gatimi e shpejte dhe e thjeshte per tu realizuar, ideale per ne darke  pasi si gjithe supat eshte e lehte per tu tretur. Natyrisht, sipas mundesive ne vend te koncentratit te gatshem mishi apo perimesh mund te perdorni mishin ose lengun e perimeve te ndryshme te zjera.
Mund te shoqerohet me pjate te dyte: proshute dhe pure patatesh.

PREBERESIT:

 • permbajtje e koncentruar lengu mishi ose perimesh ne pluhur ose kube.
 • 1tas kos
 • 1luge e 1/2 gjalpe
 • 1 e verdhe veze
 • 1luge miell
 • majdanoz dhe piper i zi

PERGATITJA:

1-Ne nje tenxhere veme 1 liter uje te mari vale.tretim ne te lengun e mishit ose perimeve te koncentruar, me kujdes mos e ekzagjerojme sasine,pasi mund ta beje supen teper te kripur.

2- Nderkohe ne nje tigan tretim gjalpin pa e lene te digjet dhe skuqim lehtas ne te miellin.Kur mielli eshte gati pa kokriza e perziejme me lengun qe eshte duke vluar. E trazojme mire derisa te bjere ne vale, me qellim qe te mos formohen kokrriza dhe mielli te mos ngjitet ne fund te tenxheres.

3.Ne nje tas rrahim kosin me te verdhen e vezes dhe me pas e bashkojme me lengun ne tenxhere.
Vazhdojme te trazojme me luge druri derisa te mari vale. Rregullojme me piper,kripe nese eshte e nevojshme dhe majdanoz te grire holle.

Supa eshte gati, ju befte mire!!!


(nuk do te qe keq ta theknit buken ;) )

Pilaf me pule

Pilafi me pule eshte nje recete gatimi tradicionale, qe shume jane ne gjendje ta realizojne.
Ketu po publikoj receten per amvisat e reja.

PERBERESIT:

 • 500 gr oriz
 • 1pule
 • 1 qepe
 • 2 luge gjalpe
 • sipas deshires piper te zi apo erezat e preferuara

PERGATITJA:
 1. Ne nje tenxhere te bollshme veme pulen, e lare dhe te pastruar mire, te zjeje. Pasi merr vale kontrollojme dhe heqim shkumen dhe me pas kur shohim se lengu eshte i kthjellet, hedhim qepen e grire holle, kripen (llogaritim qe te kete sasine e mjaftueshme te kripes per pilafin) dhe aromat qe preferojme si majdanoz apo rrigon etj...

     2. e leme te zjeje perreth 20' ne zjarr normal duke bere kujdes te mos zjeje shume. E heqim me pas nga        tenxherrja dhe filtrojme lengun. Pergatitim 1 liter leng per pilafin dhe leme menjane pjesen tjeter  ne rast nevoje.

     3.tretim nje luge gjalpe  dhe ne te skuqim pak orizin. E shuajme orizin me lengun e pules te nxehte dhe e trazojme lehtas me luge druri here pas here derisa te bjeri ne vale. Minutat e para flaken do ta mbajme pak te larte. Sapo lengu nis edhe trashet ulim flaken ne maksimum  veme kapakun dhe kontrollojme here pas here me luge druri  duke e "zhytur" ne fund (pa trazuar) Nese eshte e nevojshme shtojme akoma leng.
Pasi fikim zjarrin shtojme lugen tjeter te gjalpit te prere ne shirita te holla dhe e perhapim mbi pilaf duke mbuluar te gjithin nga siper. Vendosim kapakun. dhe presim te tretet gjalpi para se ta servirim. Shohim qe pilafi eshte gati kur ne siperfaqen e tij formohen "vrima" te vogla.PULA:

Nderkohe kemi  kripur, nese eshte akoma e nevojshme pulen, e kemi aromantizuar me ereza te ndryshme dhe e kemi  futur ne furren e paranxehur(per shkurtim kohe) ne temperature max te piqet.

Receta eshte gati. Ju befte mire!MENU DITORE DITA E MARTE

DITA E MARTE:

Keto jane recetat e gatimit per diten e marte. Klikoni mbi recete per ta lezuar. • Ashtu sikurse te gjithe e dini shume mire mengjesi eshte teper i rendesishem per organizmin, prandaj ju keshillojme qe te hani nje mengjes te bollshem me baze drithera (cereali) , ndonje kos ose gote qumesht, rreth ores 10 nje frute te stines.


DREKA PER DITEN E MARTE:DARKA: