lunedì 15 aprile 2013

çervish me mish pule dhe pete te pjekura

çervishi me mish pule dhe pete te pjekura eshte recete gatimi tradicionale Kosovare. Ne shume qytete te Shqiperise gatuhet pa pete disa me miell gruri e disa zona me miell misri.PERBERESIT:

 • 1pule ose 1kg kofshe pule
 • 200 gr pete te holla si per bakllava
 • 1 qepe
 • 15 luge gjelle misri
 • 200gr gjalpe
 • piper i kuq
 • piper i zi
 • kripe, sa duhet

PERGATITJA:

 1. Zjejme mishin e pules me qepen e grire, piperin e kuq dhe te zi dhe kripen. 
 2. skuqim miellin e misrit ne gjalpe derisa te marri ngjyre te kuqeremte.
 3. E shuajme me lengun e pules te nxehte duke trazuar vazhdimisht me qellim qe te mos formohen kokrriza.
 4. Ne tave kemi pjekur petet dhe i kemi copetuar. Derdhim mbi to çervishin dhe shtrojme felat e pules.
 5. Veme ne furre te mari faqe te kuqeremte perreth 15-20' ne furre te parangrohur.
 6. Nese deshironi mund te shtoni ne leng hudher te shtypur
Receta eshte gati. Ju befte mire!


Nessun commento:

Posta un commento