mercoledì 29 maggio 2013

Recete per xup me luleshtrydhe

Xupi me luleshtrydhe eshte nje embelsire angleze, e thjeshte per tu realizuar dhe e fresket ne shije, por mbi te gjitha me efekt persa i perket anes estetike.

Perberesit per 6 persona

 • 1kuti 500gr panna per embelsira
 • copa keku ose pandispanje per 6 kupa
 • buding pluhur me vanilje  per 6 persona
 • qumesht i ftohte per pergatitjen e budingut
 • 1 filxhan çaji qumesht milk ( i koncentruar)
 • 500gr luleshtrydhe
 • 1 qese e ngrirjes me fruta pylli
Pergatitja e xupit me luleshtrydhe:
 1. Ne nje tas te thelle rrahim panen me shpejtesi maksimale. Eshte e keshillueshme qe pana te jete e ftohte dhe ena te jete prej qelqi e lene me perpara bosh ne frigorifer perreth 30' me qellim qe te ftohet.
 2. pergatitim budingun. Une zakonisht perdor ne kete rast budingun pluhur te gatshem i cili tretet ne qumesht te ftohte dhe rrihet derisa te krijohet nje mase e trashe dhe konsistente. Gjithsesi nese duhet ta pergatitni vete lereni me perpara te ftohet mire ne frigorifer.Receten per pergatitjen e Budingut vete e gjeni ketu: BUDING Perzjejme gjithashtu dhe me qumeshtin milk(i kondensuar)dhe me pas  me panen.
 3. Presim ne kube te vogla si ne figure kekun ose pandispanjen.
 4. Shrojme ne kupen per xup, mbulojme me nje shtrese nga kremi qe formuam, shperndajme mbi te luleshtrydhe dhe fruta pylli
 5. Perseritim hapat derisa te na formohen tre shtresa. 
 6. Shtresa e fundit do te perbehet nga fruta. Sipas deshires, mund te shtroni me nje penel guzhine, xhelatine mbi frutat, me qellim qe ato te kene me teper shkelqim dhe te mos oksidohen lehte.
 7. Xupi rruhet ne frigorifer dhe serviret i fresket.
www.5receta.commartedì 28 maggio 2013

Supe krem me karrota.

Supa me karrota eshte nje recete gatimi ideale per femijet e vegjel, pasi jo vetem ofron shije, por dhe ushqyeshmeri.
Kjo recete qe po ju servirim eshte e veçante dhe me siguri do te jete e suksesshme ne tryezen tuaj, per shijen e vet delikate.

PERBERESIT PER SUPEN:

 • 4qepe
 • 1kg karrota
 • 1limon
 • 200gr gjalpe i fresket
 • 200gr panna per gjelle
 • 1 luge sheqer
 • 1 kub me koncentrat perimesh te tretur ne 1l uje (knor)
 • majdanoz,kripe,piper i zi, arre moskat
PERGATITJA E SUPES:
 1. Qerrojme dhe grijme holle qepet. Presim karrotat me trashesi rreth 3mm. Shtrydhim dhe filtrojme ne nje gote lengun e limonit
 2. Ne nje tenxhere te thelle shkrijme gjalpin dhe veme te kaurdisen qepet me zjarr te ulet. Shtojme karrotat dhe sheqerin, i leme te zverdhen pak dhe me pas shtojme lengun e perimeve, duke i lene akoma te zjejne perreth 30'
 3. Pasi karrotat te kene zier sa duhet, i kalojme ne griresen e perimeve se bashku me ujin e mbetur me qellim qe te perfitojme nje pure, te cilen do ta aromantizojme me piper te zi, moskat dhe majdanoz te grire holle dhe me pas e perzjejme me panen. Shtojme kripe sa duhet, veme ne zjarr te mare vale dhe supa pure eshte gati. Trashesine mund ta rregulloni sipas deshires, duke shtuar uje ose qumesht.
 4. Ju befte mire!

domenica 26 maggio 2013

Kek me qershi.

Keku me qershi eshte nje embelsire qe nuk mund te mungoje ne tryezen tuaj ne muajin maj-qershor, kur keto fruta jane te fresketa. Nese deshironi, receten per kekun me arra, e gjeni ketu: kek me arra

Perberesit per tave me diameter 28cm:
 • 500gr qershi
 • 200gr embelsire 00
 • 120gr sheqer
 • 150gr miell bajamesh
 • 110gr gjalpe i bute
 • 3veze
 • 2 luge liker me baze qershie
 • 1/2 luge kanelle pluhur
 • 1 maja embelsirash (pluhur)
 • vanilje

Pergatitja:

 1. heqim farat e qershive duke u munduar te mos e prishim formen e tyre. Ideale nese keni mjetin e duhur...
 2. Ne nje tas punojme gjalpin me sheqerin derisa te formohet 1 krem i bute. Punoni nese doni edhe me rrahesen elektrike.
 3. Shtojme vezet nje nga nje dhe punojme akoma per ca minuta.
 4. Bashkojme me kete mase kanellen dhe me pas miellin e bajameve e perziejme mire.
 5. Se fundi shtojme dhe likerin dhe miellin e situr dhe vazhdojme te rrahim.
 6. Do te formohet nje brume i trashe, por jo i forte.
 7. Hedhim te gjithe masen ne taven e embelsirave te lyer me gjalpe dhe te sperkatur me miell dhe vendosim me pas qershite si ne figure, duke i shtyre me gisht ne fund te taves.
 8. E leme te piqet ne 180° per 35-40'
Keku me qershi eshte gati, ju befte mire!
5receta.com5receta.com

sabato 25 maggio 2013

Guacamole- recete Meksikane

Guacamole eshte recete meksikane e fresket, e cila mund te serviret si antipaste.

PERBERESIT:

 • 2 avocado
 • gjysem qepe
 • 1 domate
 • kripe
 • leng limoni
 • spec djeges
PERGATITJA:

Per pergatitjen e guacamoles veprojme ne kete menyre:

Presim ne kube te vegjel domaten dhe qepen. Qerrojme dhe shtypim  avokadon derisa te behet pure.
Ne nje ene te bollshme perzjejme te gjithe perberesit. Shtoni kripe, spec djeges dhe leng limoni.


giovedì 23 maggio 2013

Receta nga bota, empanadas - Amerika Latine

Kjo recete, Empanadas, vjen nga Argjentina, por eshte e perhapur dhe e njohur ne krejt Ameriken Latine. Zakonisht Empanadas behen te skuqura, por rezultati eshte mese i kenaqshem edhe nese i futim te piqen ne furre.

Perberesit


 • 500gr miell
 • 500gr mish derri dhe viçi te grire
 • 250gr qepe te prera ne rrathe
 • ullinj jeshile, rrush i thate
 • kripe, piper, kumin
 • 130gr gjalpe
 • vaj
 • uje
PERGATITJA:
Per brumin e empanadas perziejme miell, kripe dhe gjalpe me temperature ambienti derisa te formohet nje mase homogjene. Brumi i gatshem lihet ne frigorifer per ndonje ore.
Skuqim qepet e grira,shtojme mishin e grire dhe kuminin. Gatuajme me flake te larte derisa te thahet dhe shtojme uje.
Ne mes te zjerrjes shtojme te gjithe perberesit dhe kripe sipas deshires.
Shtrijme brumin dhe e presim ne rrathe. Ne qender te çdo rrethi veme nje luge nga mbushja dhe e mbyllim duke ndjekur mesin e rrethit me qellim qe anet te puthiten. Para se te vendosni empanadas ne furre.Lyejme me te verdhe veze. Mbulojme me leter furre dhe gatuajme ne temp: 180°- 200° derisa te shohim me sy qe jane pjekur. (perreth 20') Pjata eshte gati, ju befte mire!mercoledì 22 maggio 2013

Akullore shtepie me vanilje

Kjo eshte nje recete gatimi per akullore me vanilje te pergatitur ne kushtet e shtepise. Ditet e nxehta po afrohen dhe eshte gjithmone kenaqesi diçka e fresket ne tavoline.

Perberesit:

 • 500ml pana e fresket per embelsira
 • 3veze
 • 100gr sheqer
 • 1zarf vanilje
Pergatitja:

 1. Rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje shkume e bardhe dhe ne nje ene tjeter te bardhat, duke patur kujdes qe rraheset te jene te pastra, perndryshe nuk do te realizohet meringa e bardhe.
 2. rrahim panen me vaniljen derisa te formohet kremi
 3. bahkojme te tre perberesit
 4. Ne rast se preferoni shije te tjera si kanelle, luleshtrydhe etj do te perdorim keto aroma ne vend te vaniljes.
 5. Veme akulloren ne ngrirje per te pakten 2 ore
 6. Perpara servirjes e leme dy minuta jashte dhe mbushim kupat.

sabato 18 maggio 2013

Si te gatuajme midhjet

Kjo eshte nje recete e thjeshte dhe e shpejte per gatimin e midhjeve. Mund te serviret si antipaste ose si pjate e dyte me baze peshku.

Perberesit:

 1. 1/2 gote vaj ulliri
 2. 2-3 thelpinj hudher
 3. piper i zi nje sasi e mire
 4. majdanoz
 5. 2kg midhje
Pergatitja:
 1. Hapi i pare dhe me i "lodhshmi" eshte pastrimi i midhjeve 1 nga 1 duke ju hequr qimet qe dalin jashte dhe me pas duke pastruar me thike te gjitha papastertite e guackes. Lajme mire disa here ne uje te bollshem duke i ferkuar me njera-tjetren.
 2. Pasi kemi lene te kullojne ujin midhjet, veme nje ene me fund te gjere dhe te thelle ne zjarr me vajin dhe hudhren dhe shtojme midhjet.
 3. Mbulojme enen me kapak dhe leme ne flake te larte aq kohe sa te gjitha midhjet te hapen. Gati ne fund te gatimit shtojme pierin e zi dhe majdanoz sipas deshires. Mbulojme edhe per 1' me kapak dhe pjata eshte gati
 4. Keshillohet te serviret e ftohte.


martedì 14 maggio 2013

Recete e shpejte per embelsire me luleshtrydhe

Embelsira me luleshtrydhe eshte e thjeshte dhe e shpejte per tu realizuar, por mbi te gjitha ka efekt befasues pasi paraqitet ne forme shume te kendshme dhe te bukur per syrin. Mund ta pergatitni me rastin e festave speciale. Une e pergatita per festen e nenes dhe rezultati final ishte i shkelqyer.

Si te pergatitim kete torte apo embelsire me luleshtrydhe:

PERBERESIT:
 • 3-4 filxhane luleshtrydhe te pera ne copa si ne figure
 • 2 pete rumbullake brumi sfoliat 
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 1/2 filxhan uje
 • 3 luge niseshte
 • 1 e verdhe veze
PERGATITJA:
 1. Ne nje tenxhere presim luleshtrydhet, e lara dhe te qerruara, ne copa dhe i perzjejme me sheqerin. Me pas bashkojme me ujin dhe niseshten .Leme te vloje ne zjarr te ngadalte per 10' derisa te formohet nje mase e trashe si reçel. Nderkohe njeren nga petet e brumit sfoliat e presim ne forma zemre si ne figure

2. Leme te ftohet masen me luleshtrydhet dhe me pas ne nje tave me diameter pak me te vogel se peta shtrojme leter furre dhe mbi te brumin sfoliat.
3.mbulojme te gjithe siperfaqen me kremin e luleshtrydheve dhe mbulojme si ne figure me brumin e prere ne forma zemre.
3. Me ndihmen e nje peneli lyejme me te verdhe veze te gjitha zemrat dhe me pas sperkatim me sheqer.
Futim ne furre te paranxehur ne temperature maksimale perreth 20'. Torta duhet te rezultoje e kuqeremte si ne figure. Mund ta servirni ne pjate me panna ose çokollate te shkrire.Ju befte mire!

  

lunedì 13 maggio 2013

Buke me djathe dhe hudhra te njoma

Kjo eshte nje meze e thjeshte per tu realizuar dhe shume e shijshme.

Perberesit:

 • 1 buke jo e pjekur shume nga siper
 • 2-3 hudhra te njoma
 • feta djathi kaçkavall sipas deshires
 • vaj ulliri dhe ereza sipas deshires
Nese doni mund te shtoni dhe domate qershiza te prera pegjysem. Presim buken si ne figure. Shtojme te gjithe perberesit duke i shperndare ne menyre homogjene.
Ndezim stofen ne temp max dhe kur te jete nxehur mire futim buken.
Vajin e ullirit e shtojme ne fund pasi te kemi nxjerre nga furra.

Ju befte mire!


venerdì 10 maggio 2013

Si te rruajme erezat e fresketa ne vaj ulliri

Si te rruajme dhe konservojme gjate aroma te fresketa ne vaj ulliri.


 1. Perzgjidhni nga kopeshti juaj ose nga supermarketi te gjitha llojet e erezave te fresketa qe deshironi.
 2. Ndajme gjethet ose i leme me gjithe kercell sipas deshires.
 3. I vendosim ne tabakane e kubeve te akullit.
 4. Erezat mund ti vendosim te ndara ose te perzjera sipas deshires.
 5. I mbulojme me vaj ulliri ose gjalpe te shkrire pa kripe.
 6. I mbulojme me plasmas dhe i vendosim ne ngrirje
 7. Me pas si te formohen kubet e akullit i lidhim dhe mbyllim ne qese ngrirjeje, i etiketojme.
 8. Erezat jane gati per perdorim te fresketa dhe te shijshme ne çdo moment.

Torte me fruta

Torta me fruta eshte nje embelsire e fresket dhe e shijshme, por gjithashtu teper e kenaqshme per syrin. Receta qe po ju paraqes eshte nje nga recetat e gjyshes. Pergatitet me nje lloj brumi qe quhet brumi frolla, i cili perdoret si baze dhe ne shume embelsira dhe torta te tjera.
Eshte embelsira ideale qe mund te perdorni per festat e ditelindjeve, duke perdorur sipas deshires, frutat me te fresketa te stines.

Perberesit:
Per brumin frolla duhen:

 • 250grmiell
 • 100gr sheqer pluhur
 • 2 te verdha veze
 • 125gr gjalpe
 • 1 zarf vanilje
Per kremin e pastiçerise:
 • 50gr niseshte
 • 6 te verdha veze
 • 500ml qumesht
 • vanilje
 • 150gr sheqer
Per mbushjen:
 • 1 banane
 • 1kiwi
 • 100gr luleshtrydhe
 • 5 mana
 • 100gr boronica
 • 1 portokall
 • dy luge recel kajsie
 • xhelatine pluhur 7gr (e gjeni te gatshme ne zarfe te vogla ne supermarket)
 • 100ml uje
Pergatitja:
 1. Pergatitim kremin e pastiçerise ne kete menyre: Ne nje tas te thelle rrahim vezet me sheqerin dhe shtojme me pas 1/3 e qumeshtit. Bashkojme niseshtene e situr duke e hedhur pak e nga pak. Ne nje tenxhere hedhim sasine tjeter te qumeshtit per kremin dhe shtojme vaniljen se bashku me masen e mesiperme. Trazojme dhe perzjejme mire. Veme mbi zjarr dhe e leme te mari vale. Per ta aromantizuar mund te perdorim edhe lekuren e grire te limonit, vetem pjesen e verdhe pa cipen e bardhe.Hedhim kremin e pastiçerise ne nje ene qelqi qe te ftohet dhe me qellim qe te mos zeri ajke siper e mbulojme me plasmas guzhine.
 2. Pergatitja e brumit frolla: Per pergatitjen e brumit frolla marrim gjalpin akoma te ftohte nga frigoriferi dhe e ndajme ne kube te vogla, veme ne mikser se bashku me miellin dhe perzjejme derisa te krijohet nje brume si rere. Ne kete pike nxjerrim nga mikseri, shtojme dhe perzjejme me sheqerin me pas mbledhim masen si shatrevan duke krijuar gropen ne mes, ku shtojme esencen e vaniljes dhe te verdhat e vezeve.Punojme brumin derisa te perfitojme nje mase elastike te ciles i japim formen e nje topi, e mbeshtjellim me plasmas guzhine dhe e leme te pushoje per te pakten 30'. Qe brumi te jete me i bute shtojini nese doni pak sode buke ose pak pluhur embelsirash, megjithese receta origjinale nuk i permban keto te fundit.
 3. Hapim peten me diameter 34 cm dhe trashesi 6-7mm.Ne nje tepsi te ceket me diameter 28cm shtrijme letren e furres dhe mbi te shtrojme peten. Rregullojme anet duke i shtypur me pirun , dhe me pas e shpojme krejt peten . Vendosim mbi te leter furre dhe e mbulojme me fasule te thata.
 4. Leme te piqet ne furre te paranxehur ne 180° per 20'. Pasi te jete frohur, me nje shiringe embelsirash ose me nje sac-a-poche mbushim fundin e tortes me kremin e pastiçerise. Mbi te shtrojme me rradhe frutate e prera ne rradhen dhe menyren qe deshironi, sipas fantazise.
 5. Pergatitim xhelatinen duke vene ne nje tenxhere: 2 luget e reçelit te kajsive, se bashku me lengun e gjysm portokalli.Shtojme 7gr xhelatine pluhur dhe ujin. Leme te bjeri ne vale per 2 min. me nje penel lyejme me te frutat, e leme te ftohet dhe e futim ne frigorifer per te pakten 2 ore. Serviret e ftohte.
Ju befte mire!
lunedì 6 maggio 2013

Hamburger

Kjo eshte nje recete gatimi e thjeshte dhe shume e thjeshte, ideale per femijet e vegjel, te cilet do te vleresojne bukurine dhe shumengjyrshmerine e pjates. koha e pergatitjes per hamburgerat eshte 25' dhe gatimi vetem 10'

Perberesit:

 • 600gr mish i grire viçi i fresket
 • 4 feta buke 
 • 130gr fileto specash te pjekura ne vaj ulliri ose  turshi
 • 1qepe
 • 80gr sallate jeshile
 • 100gr gjalpe i kripur i zbutur
 • salce worcester
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 limon
 • 1 thelb hudher
 • kripe dhe piper i bardhe
Pergatitja:
 1. Lajme limonin dhe grijme lekuren (pa te bardhen) derisa te kemi perfituar nje luge kafeje plot.
 2. lajme majdanozin dhe grijme holle nje sasi gjethesh te cilat i perzjejme me pas me gjalpin dhe lekuren e grire te limonit.Bashkojme gjithashtu dhe lengun e filtruar te limonit pak kripe, piper dhe perzjejme.
 3. Shtrijme perberjen e mesiperme ne leter furre duke patur kujdes qe trashesia mases te jete rreth 1cm dhe veme ne frigorifer te ngrije.
 4. Bejme qoftet: grijme hudhren dhe qepen ne mikser, i bashkojme ne nje tas se bashku me mishin e grire, pak salce worcester, nese na ndodhet,kripe e piper. Perziejme mire derisa te formojme nje mase homogjene te ciles i japim formen e nje hamburgeri.
 5. Veme te piqen hamburgerat ne grillin e furres mbi nje pjaster te nxehte duke i lene nga 3-4 min per çdo krah.
 6. Ne çdo pjate vendosim nje fete buke te thekur, te ngrohte, shperndajme siper ca fileto specash, me pas vendosim mbi buke hamburgerin dhe zbukurojme pjaten me sallate jeshile.. Pak para servirjes, heqim gjalpin nga frigoriferi dhe e presim me format e biskotave (psh, forme zemre,fluture etj)
 7. veme mbi secilin hamburger nje nga format dhe sherbejme menjehere
Ju befte mire!

venerdì 3 maggio 2013

Recete per embelsire, kuleçe pashke

Kjo eshte nje recete gatimi per diten e pashkes, eshte nje embelsire e thjeshte dhe e shpejte.

Perberesit:

 • 2gota miell
 • 3luge gjelle sheqer
 • 2luge gjelle gjalpe
 • 2 te verdha veze
 • 1zarf maja pluhur per embelsira
 • pak kripe
 • arra 
Pergatitja:
 1. Tretim ne uje majane dhe 1/4 e sasise te miellit duke pergatitur nje brume si per petulla. Mbulohet me pak mjell siper dhe e leme te vije.
 2. Pjesen tjeter te brumit e veme ne planin e punes me nje grope ne mes dhe e bashkojme me brumin e ardhur. Shtojme gjithashtu gjalpin, te verdhat e vezeve dhe sheqerin. Punojme brumin dhe po te jete i forte i hedhim pak qumesht qe ta zbutim.
 3. Lihen te vijne , me pas punojme brumin dhe i japim format e deshiruara.
 4. sperkatim me arra te thermuara ose sipas deshires mund te veproni si ne figure.
 5. Vendosim ne tepsi te mbuluar me leter furre, leme perseri te vije brumi dhe pjekim ne temperature 220-230°
Ju befte mire!


giovedì 2 maggio 2013

Kek

Keku me arra eshte embelsire karakteristike shqiptare. Eshte nje embelsire e shpejte dhe e shijshme.

PERBERESIT:

 • 3 veze
 • 1gote qumesht
 • 1 gote gjalpe ose vaj luledielli
 • 2 gota miell
 • 1 gote sheqer
 • 1 zarf pluhur per embelsirat 
 • 1filxhan çaji arra te qerruara dhe te shtypura

PERGATITJA:

Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin, pastaj shtojme me rradhe gjithe perberesit e tjere duke perzier mire dhe ne fund shtojme miellin e situr dhe te perzier  me pluhurin per embelsira.Rrahim me qellim qe te mos formohen kokrriza dhe kur eshte gati bashkojme edhe arrat.
Lyejme formen e tortes me gjalpe dhe e pudrosim me miell. Hedhim ne te brumin e kekut dhe futim ne furre te paranxehur te piqet ne temp 180°.

Keku eshte gati, ju befte mire!