giovedì 2 maggio 2013

Kek

Keku me arra eshte embelsire karakteristike shqiptare. Eshte nje embelsire e shpejte dhe e shijshme.

PERBERESIT:

  • 3 veze
  • 1gote qumesht
  • 1 gote gjalpe ose vaj luledielli
  • 2 gota miell
  • 1 gote sheqer
  • 1 zarf pluhur per embelsirat 
  • 1filxhan çaji arra te qerruara dhe te shtypura

PERGATITJA:

Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin, pastaj shtojme me rradhe gjithe perberesit e tjere duke perzier mire dhe ne fund shtojme miellin e situr dhe te perzier  me pluhurin per embelsira.Rrahim me qellim qe te mos formohen kokrriza dhe kur eshte gati bashkojme edhe arrat.
Lyejme formen e tortes me gjalpe dhe e pudrosim me miell. Hedhim ne te brumin e kekut dhe futim ne furre te paranxehur te piqet ne temp 180°.

Keku eshte gati, ju befte mire!


Nessun commento:

Posta un commento