venerdì 10 maggio 2013

Si te rruajme erezat e fresketa ne vaj ulliri

Si te rruajme dhe konservojme gjate aroma te fresketa ne vaj ulliri.


  1. Perzgjidhni nga kopeshti juaj ose nga supermarketi te gjitha llojet e erezave te fresketa qe deshironi.
  2. Ndajme gjethet ose i leme me gjithe kercell sipas deshires.
  3. I vendosim ne tabakane e kubeve te akullit.
  4. Erezat mund ti vendosim te ndara ose te perzjera sipas deshires.
  5. I mbulojme me vaj ulliri ose gjalpe te shkrire pa kripe.
  6. I mbulojme me plasmas dhe i vendosim ne ngrirje
  7. Me pas si te formohen kubet e akullit i lidhim dhe mbyllim ne qese ngrirjeje, i etiketojme.
  8. Erezat jane gati per perdorim te fresketa dhe te shijshme ne çdo moment.

Nessun commento:

Posta un commento