giovedì 13 giugno 2013

Byrek me kungull

Byreku siç dihet eshte recete tradicionale e Korçes dhe Devollit, por e gjejme si pjate te njohur ne gjithe Shqiperine.        
Byreku me kungull eshte nje ushqim me shije delikate, qe mund ta servirim qofte si pjate te kripur, qofte si pjate te embel.
Une po publikoj menyren time te pergatitjes, te veçante per arsyet qe do t'u shpiegoj me poshte.

PERBERESIT PER NJE TEPSI ME DIAMETER RRETH 40CM DUHEN:
-per brumin:

 • 550gr miell
 • kripe
 • uje sa duhet
-per gjellen:
 • nje kungull me madhesi mesatare
 • 2luge gjelle gjalpe
 • 2 gota qumesht
 • 2 veze
 • kripe sa duhet (ose sheqer nese vendosni ta beni te embel)
 • djathe i  bardhe 200 gr (mund edhe te mos e shtoni)
PERGATITJA:
 1. Zeme brumin per byrekun. Brumi duhet te jete i bute, pa kokrriza dhe duhet te punohet derisa te mos ngjitet neper duar, por masa te jete e shndritshme.
 2. Kemi pergatitur qe me perpara gjellen ne kete menyre: Lajme dhe qerrojme kungullin e me pas e presim ne kube te vogla me trashesi 4-5cm. Kubet do ti hedhim ne tenxhere me fund te gjere, i mbulojme me uje dhe leme te zjejne, fillimisht me zjarr te forte derisa te bjeri vale dhe me pas leme ne zjarr te ngadalte, derisa kungulli te jete zbutur kur te futni pirunin per ta provuar.
 3. heqim ne nje tas te thelle copat e zjerra dhe ndersa jane akoma te nxehta i kalojme ne mikser ose ne pamundesi i shtypim me pirun derisa te krijohet nje pure. shtojme gjalpin,qumeshtin vezet dhe kripen sipas rradhes te permendur dhe hedhim perseri ne tenxhere me flake te ulet, te zjeje ngadale perreth 5' pas renies ne vale. Masa qe do te perfitojme s'duhet te jetet as shume e lengshme as e thate, por nje pure pakez  e bute dhe homogjene.
 4. hapim peten e pare, shtrojme gjellen, duke thermuar sipas deshires dhe mundesise copa djathi te bardhe ne gjithe diametrin e petes. me pas mbyllim me peten e siperme, e lyejme me vaj luledielli ose copa gjalpi te prera holle dhe e futim ne furren e paranxehur ne temperature maksimale.
 5. Byreku eshte gati kur ka formuar cipen e kuqeremte lart edhe poshte. kontrollojme poshte me nje thike me maje rumbullake (me qellim qe mos shpojme peten)
Byreku eshte gati, ju befte mire!!!

*shenim: Ne shume receta gjeni kungullin me kos dhe jo qumesht. Mua me pelqen kjo menyre, per faktin se qumeshti i jep me teper shije dhe delikatese recetes.
Nese preferoni nje pjate te embel, mjafton te hiqni nga perberesit kripen dhe te shtoni pak e nga pak sheqer sipas deshires.
5receta.com


Nessun commento:

Posta un commento