lunedì 10 giugno 2013

Paste me brume sfogliat dhe krem diplomatik

Pastet me brume sfoljat dhe krem diplomatik, jane embelsira te thjeshta,por te rafinuara, te cilat mund ti pergatitni fare thjesht ne ambientin e shtepise, me raste si psh per dreka, festa ditelindjesh per femije dhe te ritur etj. Mjafton te blini nje konfeksion me nje pete brumi sfoljat dhe ta ndani ne rrathe te madhesise qe preferoni me pas do ta mbuloni me krem diplomatik dhe copa çokollate apo çfare te preferoni.

Perberesit per pastet:

 • 1 pete brume sfoliat
 • sheqer pluhur sa duhet
 • 350gr krem diplomatik
PERBERESIT PER MBUSHJEN per 1 paste:
 • 2 luleshtrydhe
 • 2 pjeshke nga ato te konservave me shurup
 • sheqer pluhur sa duhet
 • copa çokollate sa duhen
PERGATITJA:
 1. Pergatitim 350gr krem diplomatik, duke ndjekur receten tone ketu.
 2. Presim 9 disqe brume sfoljat te diametrit rreth 8cm, te cilat i vendosim ne nje tepsi te distancuara njera nga tjetra dhe i shpojme me anen e nje piruni ne gjithe gjeresine e tyre. i lyejme me te verdhen e vezes te rrahur me pakez uje dhe i futim ne furre te paranxehur te piqen ne temperature 180° perreth 10'.
 3. pas pjekjes i presim ne mes disqet ashtu si bejme per nje panine per ta mbushur, pra i ndajme ne 2 pjese te barabarta.
 4. Gjithsej do te dalin 18disqe, me te cilat do te realizohen 6 paste, ku çdo paste do te permbaje 3 disqe
 5. Shtrojme kremin e pastiçerise mbi diskun e pare nepermjet sac a poche* duke nisur nga anet e derisa te mbushet gjithe siperfaqja. Pluhurosim me sheqer pluhur. Sipas deshires shtojme pjeshke te shuruposura, luleshtrydhe apo fruta qe preferojme ose thjesht çokollate te bardhe ose te zeze. Vazhdojme keshtu derisa te kemi perfunduar me te tre disqet. Pasta ne fund do te mbulohet perseri me kremin diplomatik dhe do te zbukurohet me copa frutash ose copa çokollate.
* Sac a posche mund ta blini ne dyqanet online ose nese mund ta gjeni ne pastiçeri apo supermarkete me mire. Ketu do te gjeni nje link me te gjitha ato qe ju duhet te dini mbi perdorimin e ketij mjeti ne kuzhine.

Shenim: Si gjithmone ftoj amvisat te punojne me fantazi. Une ju jap ide klasike, por ju mund te zbukuroni sipas menyres tuaj: psh ne vend te formes cilindrike, mund tu jepni pastave forme zemre apo kuadrate, sipas deshires.

Nessun commento:

Posta un commento